ИТАЛИЈА ЌЕ ЈА НАПУШТИ ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Сорос загрижен за иднината на ЕУ

Поврзано

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач...

Голема тpaгeдијa – Пoчинa и ќерката на Нелсон Мандела

Ќерката на Нелсон Мандела, Зинѕи почина на 57 години, утрово во болница во Јоханесбург. Во овој миг таа ја...

Шинзо Абе го посети регионот каде поради пoплaвитe живoтoт го зaгyбијa 68 лицa

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска отпатува во југозападната префектура Кумамото, каде рекордните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави,...
- Advertisement -

Милијардерот и филантроп Џорџ Сорос истакна дека пандемијата на коронавирус се заканува за опстанокот на Европската Унија и во тој контекст се залага за издавање на европски обврзници за помош на тешко погодените земји како Италија.

„Ако ЕУ не може тоа да го разгледа сега, можеби нема да ги надживее предизвиците со кои се соочува сега“, порача Сорос во имејл-одговорот на прашањата на новинарите.

„Тоа не е теоретска можност. Тоа може да биде трагична реалност“, додаде тој.

Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг ААА за издавање такви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

„Постои решение“, рече Сорос, американски инвеститор кој стана познат со успешниот облог против фунтата во 1992 година.

„Даноците само треба да бидат одобрени, тие не треба да бидат имплементирани“, додаде Сорос.

Запрашан за брегзит, Сорос рече дека е особено загрижен поради порастот на евроскептицизмот во Италија.

„Што ќе остане од Европа без Италија?“, се запраша тој.

Latest News

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод...

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за сето тоа говорат и податоците...

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач со Ковид-19, кој во меѓувреме...

More Articles Like This