February 28, 2021, 1:40 am

Итна средба на српскиот државен врв поради дипломатскиот инцидeнт со Црна Гора

Поврзано

Зa пpвпaт oд Втората cвeтcкa вojнa: Bo Црна Гора има пoвeќe cmpтни cлyчaи oткoлкy poдeни бeбињa

За првпат од Втората светска војна наваму, откако постои статистиката за Црна Гора, во оваа земја се евидентирани повеќе...

Вучиќ шokиpaн oд идejaтa нa ЕУ зa koвид пacoши: “Кoj cмee нeкoмy дa мy гo oгpaничи пpaвoтo нa движeњe?”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е шокиран од идејата на европските лидери за воведување ковид пасоши во...

Вучиќ ќe дoниpa 10.000 вakцини нa БиХ

Според веродостојни информации на „Аваз“, Србија, откако им помогна на земјите од регионот, ќе донира 10.000 дози вакцини од...
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре закажа средба со премиерот Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи, Никола Селаковиќ, во врска со последните случувања во односите со Црна Гора и желбата за намалување на тензиите, му потврдија од Танјуг од кабинетот на претседателот.

Претседателот има намера да разговара и за други надворешно-политички теми со премиерот и шефот на дипломатијата, пред се за односите со земјите од регионот.

Регионалната политика на Вучиќ секогаш се држеше до идејата дека Србија треба да води сметка да не ја влошува положбата на Србите во земјите од регионот.

Средбата е закажана за утре во 18 часот во седиштето на Претседателот.

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

More Articles Like This