September 30, 2020, 9:13 am

ИТНО ДА СЕ РЕСТАРТИРААТ КИНЕСКИТЕ И РУСКИТЕ ПРОЕКТИ: СМК предупредува дека нова Влада намерно ги кочи автопатите кон Штип и Охрид!

Поврзано

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што...
- Advertisement -

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува разочарување од повеќемесечниот застојот на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид во чијашто изградба учествува Кина.

СМК очекува најитно продолжување на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид поради македонските интереси и продлабочување на економската соработка во областстите на енергетиката, градежништвото и земјоделството со Кина во рамки на Програмата 16+1 за земјите од Централна и Источна Европа!

СМК се надева дека застојот на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид не е предизвикана од “грешки во проектирањето, ненавrемено решавање на имотно-правните односи на првиот и изместување на трасата на вториот“, поради евентуална стратешка намера на Владата да ја прекине соработката со Кина и ги елиминира од територијата на Македонија, поради стратешките интереси на САД за суспензија на руските и кинеските инвестиции од Македонија за нивни глобални интереси на овие простори.

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

Филипче ги убедува да останат на работа медицинските сестри од Инфективна што дадоа отказ

Утрово министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал средба со трите медицински сестри од Инфективна клиника кои поднесоа...

Oштeтeнитe од Еуростандард банка утре пред Собрание ќе протecтиpaaт

На 8 октомври ќе се одржи првото рочиште за стечајот на Еуростандард банка. Ова е дефинитивно откако скопска Апелација ја одби жалбата на должникот...

(Видео)Мирсад го иckpши телевизорот поради kopoната: Не можеше повеќе да слуша вести, ги иcпцу сите по список

Мирсад од Нови Шехер, БИХ, со токмак го искрши телевизорот. Додека го крши, Мирсад ја пцуе и короната и вестите, и се што му...

Што пишуваа пациентите на Facebook за главната сестра која даде отказ од Инфективна?!

Главната медицинска сестра на Инфективна клиника која вчера си даде отказ им препорачуваше на граѓаните да не се групираат, да носат заштитна маска, да...

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати во пресрет на претседателските...

More Articles Like This