И БЕЛГИЈА ГИ ОЛАБАВУВА МЕРКИТЕ: Во понеделник се отвараат границите и угостителските објекти

Поврзано

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до...

Клиниkaта за невpoлогија со „водич за спpaвување со невpoлошки 3aбoлувања во услови на Koвид19“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија, кој содржи стручни...

Kopoнавиpусот зема 523 жpтви од Македонија, се 3apазиле вкупно 11.754 лица

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за...
- Advertisement -

Третата фаза на олабавување на рестриктивните мерки започнува во Белгија од 8 јуни, најави премиерката Софи Вилмес.

По неколку недели стабилизација на бројот на новозаболени од Ковид-19, белгискиот Совет за безбедност денеска одлучи дека може да се активира третата фаза од укинување на рестрикциите, која се однесува на социјалниот живот и патувањата надвор од земјата.

Од понеделник постепено ќе се отвора угостителскиот сектор, еден од најпогодените во оваа криза, под одредени услови и со строги хигиенски правила и дистанца. Кафулињата и рестораните нема да смеат да работат после еден часот наутро, дискотеките остануваат затворени до први август.

Од 15 јуни, Белгија ќе ги отвори границите со сите земји од Шенген зоната како и со Обединетото Кралство. Останува дека белгиските државјани ќе треба да се информираат дали смеат да патуваат во одредена држава, со оглед на тоа дека некои земји сѐ уште забрануваат влез за белгиските граѓани.

Спортските активности постепено ќе можат повторно да се авторизираат од понеделник, а од први јули спортските настани ќе можат повторно да се одвиваат пред публика.

Од граѓаните се бара да продолжат да носат заштитни маски кога не постои можност да се почитува физичката дистанца од 1,5 метар. Од понеделник граѓаните ќе можат и да го прошират списокот на контакти од четири на десет. До сега се препорачуваше луѓето да не се гледаат со повеќе од четири лица, секогаш истите, за да не се шири вирусот, сега бројката може да премине на десет.

Конечно, премиерката им препорача на граѓаните да се воздржат од бакнување и гушкање.

Извор:МИА

Latest News

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

More Articles Like This