И ВО 2001-ВА БАРАА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА, АМА ВМРО-ДПМНЕ НЕ ПРИФАТИ: Изборите се најдобро решение за излез од политичката криза!

Поврзано

Најkpитичната земја во Европа ја затвори границата за македонските државјани

Се зголемува листата на држави кои го забрaнуваат влезот на македонските државјани во нивната земја. Последната во низата е Италија...

Ѓорчев: Анкетите кои се веродостојни велат дека има огромна предност за ВМРО-ДПМНЕ

Ние сме земја во која никој не размислува да инвестира, не така одамна бевме во првите десет земји привлечни...

Не само што ги губиме селата, туку и градовите поради егзодуcот кој го направи Заев

Очекувам победа во околу 50 општини и мислам дека ќе имаме добар резултат и во помали општини, но и...

Тиранската платформа води кон рефединирање и нестабилност, смета политикологот Наталија Ивчева.

ivceva-1

-Албанската постизборна платформа беше услов за формирање Влада. Големо албанските идеи и аспирации не се нови, ги видовме и порано уште во 2001-та година, можеби сега добија само друга форма. Сепак, за прв пат наидоа на поддршка од македонска политичка партија којашто го изманипулира македонското гласачко тело и настапи со тоа дека ќе ја подобри економската и социјалната состојба, не признаваше дека има договор со албанските политички партии и денес не признава дека ја има прифатено албанската платформа, вели Ивчева.

Според неа најдобар начин да се излезе од кризата е распишување на нови избори.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести