И ЕВРОПА СЕ ПРИКЛУЧУВА ПРОТИВ ДОЛАРОТ: Збогум на доларите, ЕУ ќе ја плаќа иранска нафта во евра

Поврзано

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

АНГЕЛОВСКИ ТВРДИ: Она што требаше да се исплати како бруто плата се исплаќа во помала вредност

Мартин Ангеловски од Туристичко-угостителската комора при ССК, вечерва во Телевизија 24 истакна дека во моментов угостителскиот сектор преживува и...

ЕУ има намера од американскиот долар да се префрли на евра при купување нафта од Иран, изјави за Спутник дипломатски извор од Брисел.

“Има информации дека ЕУ има намера да ја плаќа иранската нафта со евра неместо со долари”, рече изворот.

“Европската тројка” – Франција, Германија и Велика Британија – и Иран се согласија да се направи програма за зајакнување на економските врски како реакција на напуштањето на нуклеарниот договор од страна САД, изјави шефот на европската дипломатија Федерика Могерини.

Пред се, се работи за трговијата со нафта, гас и нафтените продукти, ефикасни банкарски трансакции, продолжување на договорот со Иран во сферата на авијацискиот, морскиот и копнениот транспорт и одобрување на извозни кредити.

Практични решенија ќе бидат развиени во наредните недели. Посетата на Иран од страна на европскиот комесар за енергија и клима Мигел Аријас Кањета е закажана за 19 и 20 мај.

Според Европската комисија, целта на средбата е да”се зборува за соработка меѓу Иран и ЕУ во областа на енергетиката”, и потврда на посветеноста на ЕУ на почитување на договорот за прекин на нуклеарната програма на Иран.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести