И ЗАЕВ СВЕСЕН ДЕКА HEMA ДА ИМА ДАТУМ?: Неколку земји членки на ЕУ со резерва гледаат на нашата европска перспектива

Поврзано

НAПЛИB ОД ПAЦИEНТИ СО KOВИД-19 ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“: Cекоја вечер возилата на Итнa медицинска помош носат по десетина пaциeнти

Секоја ноќ по 10 до 12 пациенти со Ковид-19 завршуваат во ГОБ„8 септември“. Така е цела седмица. Напливот од...

РОКОТ ИСТЕКУВА УТРЕ: Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат дaнoчнитe пријави

Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа...

(ФОТО) ИНCПEКЦИИТE СПИЈАТ: Парапетчето во Градиште „воскресна”

Продолжува да се гради објектот во заштитената зона на Охридското езеро во автокампот Градиште. Вистинските сопственици на имотот кој по...

– Будно следиме што се случува. На неколку дена сме од историската одлука. Моите очекувања се дека ќе добиеме одлука за почеток на преговорите, изјави Заев одговорајќи на новинарски прашања по конференцијата во МНР на тема „Кон концептот за едно општество и интеркултурализам“.

Познато му е, вели, дека некои земји членки имаат свои аргументации внатре, кои најчесто не се поврзани со нас.

– Дебатата што ја води Франција на пример за реформите и иднината на ЕУ. Ние ги почитуваме тие дебати и веруваме дека можеме да помогнеме и придонесеме. Свесни сме дека во заклучоците покрај одлуката за почеток на преговорите, ќе има и одредби за имплементација на договорите со Бугарија и со Грција. Тоа е логично и очекувано. Покрај целата оваа дебата јас останувам позитивен и оптимист дека имаме конечно одлука за почеток на преговорите, иистакна премиерот Зоран Заев.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести