И ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ОД ПРИЛЕП ЌЕ ШТРАЈКУВААТ СО ГЛАД:Сакаат да бидат опфатени со новиот закон за амнестија и помирување

Поврзано

СТРОГО ЧУВАНА ТАЈНА: Никој не знае колку чинат новите градски автобуси

Строго чувана тајна е цената на новите автобуси кои градоначалникот ги промовираше пред неколку дена. Ниту барањето за слободен...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ЕВН: Без струја утре делови од Аеродром и Карпош

Поради техничките зафати во електросистемот во Град Скопје, без електрична енергија утре ќе останат дел од корисниците од општините...

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Започнува летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“

Од понеделник 1 јуни 2020 година почнува летното сметање на работното време на сите јавни површини наменети за паркирање...

Затворениците во затворот во Прилеп најавуваат дека од утре ќе почнат да штрајкуваат со глад, со нивното барање да бидат опфатени со новиот закон за амнестија и помирување кој ќе биде донесен од Парламентот, пишува новинската агенција на албански јазик ИНА.

Еден од овие осу дени лица кое ја издржува затворската казна во затворот во Прилеп испратил писмо до агенцијата ИНА, потврдувајќи дека од понеделник, то ест денес, ќе започнат со нивниот штра јк со глад.

– Ќе почнеме штра јк со глад. Бараме и ние да бидеме опфатени со амнестијата и новото простување. Апелираме да се земат во предвид овие наши барања, потенцираше за ИНА, затвотеникот кој е од Скопје. Штрајкот во прилепскиот затвор доаѓа по оној во затворот во Шутка, каде што штрајкувааТ затворениците од кумановската Група поради незадоволството за условите и нетрансферирањето во затворот Идризово.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести