И КОМАНДАНТ СОКОЛИ СЕ ПРИКЛУЧИ НА ШТРАЈКОТ: По Малишева, и терористот Соколи се приклучи на штрајкот со глад – бараат меѓународна истрага!

Поврзано

Муцунски: Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на лица со попрeченост

Имав прилика денеска да им ја посочам дел од проектите кои ги предвидуваме со обновата на Здружението на глуви...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја заврши пругата до Бугарија и ќе изгради експресен пат од Куманово до Крива Паланка

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 2, Владо Мисајловски денеска беше во посета на Куманово каде што...

Да не дозволиме да ставиме клуч на нашите домашни компании, туку директно да им помагаме

Има многу луѓе кои се засегнати со проблеми, во економската фела има луѓе кои гледаат како да ги затворат...

Се прошири штрајкот со глад на членовите на кумановската група во затворот Шутка кои го започнаа во неделата.

Во изјава испратена до весникот на албански јазик “Лајм“, Вал Зекај објави дека денес, меѓу другите, на штрајкот со глад се приклучи и Сами Укшини познат како командант Соколи.

– Од денес, на штрајкот со глад се приклучија и Сами Укшини, Фадил Фејзулаху и Генц Сефај”, се вели во изјавата на Зекај испратена до весникот Лајм.

На овој начин, бројот на лицата од кумановската Група кои штрајкуваат е зголемен. Од недела штрајк со глад започнаа Вал Зекај, Бег Бајра, Шефкет Халачи, Есат Кафеџоли, Ардијан Бујари, Лирим Красниќи и Лендрит Рустемај.

Во меѓувреме и барањата на членовите на кумановската група кои штрајкуваат се проширени.

– Бараме, меѓу другото, да започне меѓународна истрага и меѓународно судење. Инаку нема да го прекинуваме штрајкот. Нема веќе враќање назад. Денес го одбивме и докторот и водата”, вели Зекај во писмото испратено до “Газета Лајм”.

Инаку, штрајкот започна во недела со барање да се прифати барањето за пренос на сите членови на групата во затворот Идризова и подобрување на општите услови во затворот.
Во меѓувреме, брзо приклучување кон овој штрајк најавија членовите на групата кои се сместени во затворот Идризово.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести