И КОНДУРИТЕ ДА МУ ГИ ИЗГЛАНЦА: Бугарскиот претседател вели дека извинување на Фејсбук не е доволно, бара Заев да му се извини официјално!

  • August 12, 2018

Румен Радев, претседателот на Бугарија, изјави дека тоа што го напишал македонскиот премиер Зоран Заев на Фејсбук не било извинување како што тврдат бугарските медиуми.

– Вие слушнавте да име извинување?. Јас не слушнав. Тоа на Фејсбук не е извинување. Тој (Заев) посочи дека се работи за грешка, но не ги коригира мислите. Не може се да се сведе на политички пи-ар и долгорочно да не се размислува. Ја повикувам Владата на Бугарија да утврди дали е прекршена некоја одредба од договорот за добрососедски односи со Македонија – рече Радев во одговор на брифинг со новинарите.

Заев не се извини експлицитно, но изрази жалење на Фејсбук откако неколку дена претходно изјави дека „Илинденското востание е македонско“, на што реагираа официјални функционери во Бугарија и лидери на партии од таа земја.

Заев со цел да ги смири тензиите изрази жалење на Фејсбук, а бугарските медиуми тоа го протолкуваа како извинување.

Претходно «
Следно »