И МАКРОН ЌЕ ЈА ЗАЦВРСТУВА СОРАБОТКАТА СО РУСИЈА: Посетата на Макрон во Русија, најверојатно, ќе ги зајакне билатералните врски

  • May 23, 2018

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон во Русија ќе го олесни подобрувањето на француско-руските односи и ќе придонесе за развојот на билатералните деловни односи, изјави за Спутник шефот на француската логистичка компанија Гефко, Лук Надал.

Дводневната посета на Макрон на Санкт Петербург ќе започне денес. Францускиот претседател ќе присуствува на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург (СПИЕФ) како почесен гостин.

“Очекуваме посетата на претседателот Макрон да помогне во зајакнувањето на односите меѓу двете земји и да придонесе за идниот развој на деловните односи”, рече Надал.

Гефко е пример за успешна француско-руска соработка, според Надал. Руските железници поседуваат 75 отсто од акциите во компанијата, а остатокот припаѓа на “Пежо-Цитроен”.

“Седиштето и највисокото раководство на компанијата се во Франција, а нејзиниот главен акционер е во Русија.” Гефко “работи во Русија повеќе од 15 години и ние сме сигурни дека односите меѓу Франција и Русија ќе се развиваат на добар начин , Рече Надал.
СПИЕФ, кој се одржува секоја година во вториот по големина град во Русија, Санкт Петерсбург, ќе започне во четврток и ќе трае до сабота. Форумот служи како главна глобална платформа за дискусија за клучните економски прашања и мрежно поврзување.

Претходно «
Следно »