И НАЈШАРЕНИТЕ, НЕЗАДОВОЛНИ НАЈАВУВААТ ТУЖБИ: Братот на Сашо Ордановски ќе го тужи фондот за иновации за злоупотреба на државни пари

Поврзано

Стоилковски до Коневски: Полeka комшија треба да ја докажеш kлeвeтaтa

Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски вели дека поранешниот градоначалник на скопската општина Аеродром Ивица Коневски треба да ја...

Пешевска: Никогаш нема да го заборавам она што го видов после поплaвите во Скопје

Тоа koбно утро, на 6ти Август 2016тата година уште на разденување ги добивме информациите дека во Стајковци и околните...

Додека во Струмица локалите работат со фул агенда, во Радовиш нема дозвола за истите

Додека во Струмица рестораните и кафичите си работат без ограничувања, со настапи на музички бендови за време на викендите,...
- Advertisement -

Ванчо Ордановски, брат на новинарот Сашо Ордановски, пријател на Зоран Заев задолжен за провладина пропаганда најави тужба за државата поради распределбата на државните средства од Фондонт за иновации. Тој на својот Твитер профил напиша ,, Ги повикувам одбиените од конкурсот на @InFondMK да ми се придружат во поднесување на кривична пријава за злоупотреба на државни пари’’.

Имено Ордановски ја обвинува државата за злоупотреба на државни пари при распределбата на средствата, а најверојатно е незадоволен бидејќи не го добил ,,заслуженото’’ парче од колачот за пропагандата која ја шират тој и неговиот брат за СДСМ и Заев изминатите неколку години. Да се потсетиме дека меѓу оние кои добија пари беше и новинарот Бранко Геровски за Слободен Печат, како и голем број на финансиери на СДСМ изминативе години.

Во јавноста има огромен број на негативни реакции за распределбата на парите, поради фактот што парите од Фондот за Иновации беа потрошени за се освен за иновации. Како на пример Геровски доби пари за печатница небаре е Гутенберг. Но како и да е јасно е дека парите од Фондот за Иновации беа искористени за исплата на оние кои од почетокот на политичката криза одработија за СДСМ и Заев, непобитен факт е дека станува збор за злоупотреба на државни пари и за ова еден ден ќе мора да има и кривична одговорност.

Latest News

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат...

Тетовчани, Гостиварчани и Чаирчани се бopaт за 2 милиони народ

Големо „НЕ“ за поскапување на струјата и самораспуштање на Регулаторна велат жителите на Тетово кои се силно револтирани поради одлуката на Регулаторната комисија за...

Европа се подготвува за пeкoлeн викенд – Тeмпeрaтуpитe повторно ќе сoбoрувaaт рекорди, еве што не очекува во Македонија

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија...

Заев нема мнозинство, бара да се формира независна пратеничка група на ДУИ

Откако во текот на вчерашниот ден, СДСМ преку соопштение ја извести јавноста дека го има потребното мнозинство за Влада денес сосема се менува наративот...

(Видео) Со висока резулација, „нajлyдата“ снимка од eкcплозиjaта во Бејрут

Либанските спасувачки екипи продолжуваат со потрагата по повеќе од 100 лица кои се водат како исчезнати, денoви по големата експлозија во Бејрут, која целосно...

More Articles Like This