January 24, 2021, 3:42 am

И НАЈШАРЕНИТЕ, НЕЗАДОВОЛНИ НАЈАВУВААТ ТУЖБИ: Братот на Сашо Ордановски ќе го тужи фондот за иновации за злоупотреба на државни пари

Поврзано

Кoгa пpeмиepт ти гo чyвa гpбoт, нeмaш гajлe: Лoвџиja имaл cpeдбa co Заев, a ceгa ce фaли co y6иeн дивeч

Член на раководството на Ловечката федерација кој во октомври имал средба со премиерот на социјалните мрежи заедно со други...

Akadeмици со купени дипломи и шиpaчи на лaжни вecти – Jacна Koтecka за „пapaзититe“ во МАНУ

Универзитетската професорка Јасна Котеска во серија твитови го парчоса триото академици Абдулменаф Беџети, Таки Фити и Владо Камбовски за...

Николоски: “Oчиглeднo лecнo e дa ce лyпaaт вo гpaди, aмa тeшko e дa сpaбoтaт пo НАТО стaндapди, ocтaвкa нa Шекеринска”

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски преку статус на Фејсбук пишува дека Македонија е пред нов срам. -Македонија пред нов срам!Откако...
- Advertisement -

Ванчо Ордановски, брат на новинарот Сашо Ордановски, пријател на Зоран Заев задолжен за провладина пропаганда најави тужба за државата поради распределбата на државните средства од Фондонт за иновации. Тој на својот Твитер профил напиша ,, Ги повикувам одбиените од конкурсот на @InFondMK да ми се придружат во поднесување на кривична пријава за злоупотреба на државни пари’’.

Имено Ордановски ја обвинува државата за злоупотреба на државни пари при распределбата на средствата, а најверојатно е незадоволен бидејќи не го добил ,,заслуженото’’ парче од колачот за пропагандата која ја шират тој и неговиот брат за СДСМ и Заев изминатите неколку години. Да се потсетиме дека меѓу оние кои добија пари беше и новинарот Бранко Геровски за Слободен Печат, како и голем број на финансиери на СДСМ изминативе години.

Во јавноста има огромен број на негативни реакции за распределбата на парите, поради фактот што парите од Фондот за Иновации беа потрошени за се освен за иновации. Како на пример Геровски доби пари за печатница небаре е Гутенберг. Но како и да е јасно е дека парите од Фондот за Иновации беа искористени за исплата на оние кои од почетокот на политичката криза одработија за СДСМ и Заев, непобитен факт е дека станува збор за злоупотреба на државни пари и за ова еден ден ќе мора да има и кривична одговорност.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This