October 30, 2020, 8:16 pm

И ова го има: Изгyби на избори, а бил единствен кандидат

Поврзано

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија,...

(Видео) Heвиден тpoл на Бајден: Позади неговиот автобус се вози погребална служба за сите оние кои ги „самоубија“ Клинтонови

Фамилијата Клинтонови во моментов е една од најнепопуларните политички династии во Америка, а околу нивното делување се шират голем...

(Видео) Сцeни како од Byxaн: Егзoдyc од Париз пред полициckиот чac

Вкупно 800 километри градски улици, булевари и авении, закрчени од автомобили со луѓе кои се обидуваат да избегаат од...
- Advertisement -

Во Италија во малата општина Лезина со 6.000 жители на изборите имало само еден кандидат и тоа на партијата „Лига“, Примиано Ди Мауро, но и тоа нема да е чудно ако тој не ги загубеше изборите.

За резултатите да важат неопходно е да гласаат најмалку 50 отсто од избирачите, но во оваа мала општина само 49 отсто од нив излегле на гласање.

Со тоа победата која навидум изгледала сигурна, имајќи предвид дека немало конкуренција, се претворила во бизарна и веројатно единствен пораз, бидејќи немало противкандидат.

Печатот кој известува за овој случај пишува дека победиле оние кои ги бојкотирале изборите, т.е не го искористиле своето демократско право да гласаат.

Апстинирањето било фаворизирано, во овој случај, од две групи политичари „Поинаква Лезина“ која е блиска со партиите од десниот центар и втора група „Но Кворум“, по политичко убедување блиска до Демократската партија.

Имајќи предвид дека не е избрана локална влада, гратчето Лезина ќе биде водено од т.н „комесари“.

Latest News

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија,...

Филипче потврди за Инфомакс: Нов црн peкорд во Македонија, за 24 час 935 новозapaзени

Министерот за здравство Венко Филипче за Инфомакс потврди дека бројот на новозаразени во последните 24 часа во Македонија изнесува 935. Министерот го потврди црниот...

Димитриевски koнтра Заев: Граѓаните бараат владеење на право, а во Македонија нeма….

Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“, при што посочи дека граѓаните бараат владеење на право, а во...

Поранешен шпион на Мосад открива зошто во Франција „бecнeе“ теpopизмот

Скоро е невозможно да се спрeчи каков било тepopистички напaд во Франција, едноставно затоа што е крајно тешко да се прoникне во умовите на...

Целосен kapaнтин во Белгија, дозволено само излегување за купување намирници и на работа

Белгиските власти одлучија да ја затворат земјата поради катацтрофалната епидемиолошка состојба, јавуваат локалните медиуми. Иако обраќањето на премиерот на Белгија е закажано за во 19...

More Articles Like This