December 2, 2021, 5:14 am

И покрај ветувањата, Талибанците yбивaaт цивили

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Како што пренесува „Би -Би –Си“, најмалку дваесет цивили се убиени во авганистанската долина Паншир, во која има борби меѓу Талибанците и опозициските сили. Комуникациите се прекинати во долината, што го отежнува известувањето, но од „Би-Би-Си“ велат дека има докази за убиства на Талибанците и покрај ветувањата за воздржаност.

Снимките од правливиот пат во Паншир покажуваат човек кој носи воена опрема опкружен со талибански борци. Пука од огнено оружје и тој се спушта на земја.

Не е јасно дали убиениот бил припадник на армијата – борбените униформи се вообичаени во регионот. Во видеото случаен минувач инсистираше дека е цивил.

Од „Би-Би-Си“ утврдуваат дека има најмалку 20 такви смртни случаи во Паншир. Една од жртвите бил дуќанџија и татко на две деца, наречен Абдул Сами.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This