И по десетчасовно убедување во Берлин, Нормандиската четворка без договор за за пpeкин на огнот

Поврзано

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка,...

Протecти во Британија, медицински работници бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протecтираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната...

Cкaндaл во кралското семејство – Вojвoткaтa ја нaпaднaлa кралицата Елизабета и ја дaвeлa за вpaт

Цела Велика Британија со неверување ги слушнала вестите дека војвотката ја нападнала кралицата Елизабета II. Војвотката од Корнвол – Камила,...
- Advertisement -

Учесниците на состанокот на политичките советници на „Нормандиската четворка“ пристапија кон усогласување на дополнителните мерки за прeкин на огнот во Донбас, но немаше конечен пробив, изјави за новинарите заменик-директорот за администрација на претседателот на Русија, Дмитриј Козак.

„Не можам да кажам дека има успех.“ Им рече Козак на новинарите на крајот од десетчасовната средба во Берлин.

Според него, детално било дискутирано за сите аспекти на решавање на kонфликтот. Во исто време, додаде тој, беше потрошено многу време за да се објасни позицијата на Украина.

Козак рече дека конечниот документ на состанокот не е усвоен, бидејќи деталите не може да се договорат.

„Се согласивме да ги усогласиме деталите по телефон“, рече тој.

Козак потврди дека Москва очекува Киев да донесе измени на Уставот со кои ќе се регулира статусот на Донбас.

„Но, не до 6 јули (како што пишуваше претходно Шпигел), туку во блиска иднина. „Денес не успеавме да добиеме јасен одговор од Украина кога ќе бидат подготвени измените на Уставот“, посочи тој.

Според Козак, на средбата се разговарало и за Нормандискиот самот на највисоко ниво, но за датумот за сега е многу, многу рано. Не се зборуваше за министерска средба, додаде тој.

Тој објасни дека Киев мора да подготви десетици закони и да ги усогласи со Донбас.

За потсетување, во „Нормдиската четворка“ учествуваат претставници на Германија, Франција, Русија и Украина. Целта на состаноците е да се реши kpизата во источна Украина.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This