September 25, 2020, 6:23 pm

И по речиси две години: Студентите од првата генерација на Филмската академија во Охрид

Поврзано

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци...
- Advertisement -

Студентите од првата генерација на Филмската академија во Охрид година и пол од завршувањето на тригодишните мастер-студии се уште не ги добиле дипломите, ниту какво било уверение за положените испити.

Поради неможноста да ги добијат уверенијата за завршени студии, тие повторно се обидуваат да го свртат интересот на јавноста за нивниот проблем и преку писмо лиферувано преку медиумите бараат решение за нивниот проблем.

Сметаат дека во најблага рака кажано е срамен односот на Министерството за образование и наука кон нив, оттаму што се работи за државна образовна институција формирана токму како резултат на договор на Министерството со реномираната Филмска академија од Прага (ФАМУ).

– Ние сме свесни дека проблемот на шест студенти нема многу да ја заинтересира јавноста, но поради неможноста поинаку да допреме до институциите и одговорните за нашиот проблем, решивме уште еднаш да ги известиме медиумите. Откако целосно ја исполнивме студиската програма и ги одбранивме магистерските тези не можеме да добиеме диплома, ниту некакво уверение за положени испити. Наидуваме на целосен молк од страна на надлежното министерство, а самата академија повеќе не функционира, па веќе губиме надеж дека некогаш ќе добиеме признание за вложениот труд и стекнатото знаење, се наведува во нивното писмо.

Независно што беше формирана комисија при МОН задолжена да изготви извештај со предлог-решение, откако извештајот бил испратен до кабинетот на министерот за образование и наука, процесот повторно е запрен.

– Повторно се пробиваат рокови за магистрантите, кои година и половина не можат да добијат потврда за завршените магистерски студии. Студентите изгубија уште една академска година за надоградување на своето образование и многу можности за работа, затоа што немаат никаков доказ, стои во нивното писмо.

Според нив, за да биде иронијата поголема, за Филмската академија во Охрид е предвиден и одобрен буџет за работа, а се исплатени и хонорари за професорите и асистентите.

– Прашуваме како е можно сите вклучени во образовниот процес и тоа администрацијата, наставниот и помошниот кадар да бидат исплатени за својот труд, а студентите кои се всушност предмет од интерес на целиот вложен труд на професорите, да не можат да ги остварат своите права и да добијат соодветна диплома за завршените студии, посочуваат засегнатите студенти со надеж дека на овој начин ќе го свртат вниманието врз нивниот проблем.

Latest News

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека во...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

(Видео) Се cyдрија три возила: Тешkа сообрaќајка кај Злokyќани

За среќа, според информациите, нема тешко повpeдени, но причинета е голема материјална штeта. Од она што можеше да се забележи на лице место, во...

(Видео) Ckaндал во Аргентина: Пратеник водел љубов за време на вирутелната седница

Пратеник од Аргентина бил cycпендиран откако камерите забележале како води љубов со својата партнерка, за време на вирутелната седница. За време на специјалната седница на...

More Articles Like This