October 23, 2020, 4:24 am

И „РАГУЗА“ ЖРТВА НА РЕКЕТАРСКА ШЕМА?: Ген.секот на СДСМ Кирацовски е новиот сопственик на ресторанот „Рагуза“?

Поврзано

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати...

Назначени неколку нови директори, ова се имињата

Вечерва е донесена е одлука за именување на нови управувачки позиции, објавува Канал 5. Телевизијата објави дел од новите директорски...
- Advertisement -

Во екот на големата борба „Излези за Европска Македонија“, се одвива нова криминална европска партиска малверзација за зголемување на имотот на дел од партиските челници на СДСМ, претседателот на ОО на СДСМ Охрид Лазе Таневски и генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, дознава Охрид скај.

Познатиот ресторан „Рагуза“, во сопственост на познатиот угостител М.Г., а кој беше земен под закуп од ССМ досега, со годишна кирија од 50 илјади евра, претседател на ССМ, Д.Д., заедно со претседателот на Синдикат за одбрана, Р.А. стокмиле план во хотел „Лаки“ Охрид, како по секоја цена познатиот ресторан во Скопје „РАГУЗА“ да го дадат без претходен било каков договор од ССМ без јавен договор на фирмата на Лазе Танески „Теди Комерц“ Охрид, а која фирма наводно се јавувала како доверител на ССМ по основ на угостителски услуги?!

Редакцијата ОхридСкај го контактираше досегашниот сопственик на „РАГУЗА“, М.Г. кој телефонски до редакцијата ОхридСкај ја даде следната изјава:

-Ова што се случува е најстрашен чин. Јас имав договор со ССМ и со Република Македонија, за 10-годишно користење на деловниот простор сопственост на ССМ, и на 200 метри квадратни тераса, чие земјиште е сопственост на РМ. Договорот со ССМ заврши на 01.07.2018 година, за што јас плаќав 50 илјади евра годишен закуп на ССМ редовно секоја година, а додатно плаќав закуп и за земјиштето кое се користеше како тераса на РМ. Веднаш по формирањето на новата Влада од страна на генералниот секретар на СДСМ Кирацоски и на претседателот на Синдикатот на ССМ, Димовски, ми беше кажано преку посредници дека ќе летам и дека објектот ќе го земат Кирацовски и Таневски. На моето барање за продолжување на договорот за закуп со ССМ од страна на ССМ и претседателот Димовски немав одговор. На ден 01.08.2018 година од страна на извршител Р. Р. од Скопје без претходна било каква судска пресуда добивме извршен акт за иселување и рушење на сите пропратни содржини внатре во ресторанот, но да биде уште поголема иронијата во извршното решение издадено од извршителката Р.Р. се бара присилно мое рушење и на тересата која не е сопственост на ССМ, туку е сопственост на РМ. За преземеното дејствие, изготвување на извршно решение, извршителката присилно ми наплати на име на извршителска награда фантастични 610 .000 денари или 10 илјади евра, по кој тарифник никој не кажа. За овие настани запознаени се сите, дури запознаен е и премиерот Зоран Заев. Во моментов се наоѓам во Хрватска, додека на мој трошок се врши рушење и иселување од објектот „РАГУЗА“ кој треба веднаш да го предадам на новиот сопственик. Во понеделник доаѓам во Македонија и за истиве настани ќе ја известам целата македонска јавност – истакнал за ОхридСкај, досегашниот сопственик на Рагуза.

Додека во Македонија на големо се одвива кампањата „Излези за Европска Македонија“, Таневски секојдневно е во Скопје.

– Очекуваме сите повикани во текстот јавно да се произнесат за настаните околу „РАГУЗА“, посебно да се произнесе генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, која е политичката игра и позадина со деловниот простор на „РАГУЗА“?!-прашува ОхридСкај.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This