August 15, 2020, 12:19 am

И твитер профилите на Илон Маск, Бил Гејтс и Обама под хaкeрcки нaпaд

Поврзано

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска,...

Зеколи за Зaeв и СДCM: Eтнички шoвинизaм кон Албанците и coцијален кoн Македонците

Аналитичарот Арсим Зеколи ја обвини владеачката СДСМ и Зоран Заев за шовнизам од етнички карактер кон Албанците, но и...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...
- Advertisement -

На мета на ај-ти виртуозите покрај најбогатите луѓе на планетата Бил Гејтс, Џеф Безос и Илон Маск, се најдоа и поранешниот претседател на САД Барак Обама, како и кандидатите за шеф на државата, Џо Бајден и раперот и независен кандидат Канје Вест. Целта на нападите сепак, не била кон нив, туку хакерите барале биткоини, а на секој од профилите се појави речиси иста порака која гласеше:

-Му помагам на општеството поради ситуацијата со ковид 19! Секој испратен биткоин на мојата адреса подолу, ќе биде возвратен дуплирано. Доколку испратите илјада долари, ќе ви бидат возвратени 2000 долари. Понудата е отворена во наредните триесет минути. Уживајте! -Барак Обама .

Сепак сопствениците на профилите и Твитер брзо реагираа, па пораките беа повлечени, а на темата се огласи и првиот човек на компанијата Џек Дорси. Тој вели дека ова тежок ден за социјалниот медиум и дека не им е баш најпријатно поради случката.

-Ова не се вести кои сакате да ги видите во толку загреана изборна сезона, ако тие можат да го хакираат Илон Маск и Бил Гејтс, кои се едни од најбрилијатните умови на технологија на планетата,Ден Нејтан експерт.

Ваквите напади на твитер профилите на американски политичари и бизнисмени не се новина. Слични такви имаше и во текот на предизборието во САД во 2016 година кога државата беше мета на повеќе хакерски напади, што влијаеа и на изборите во САД таа година.

Latest News

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

More Articles Like This