И тоа се случи: Русија ја поздрави одлуката на САД

Поврзано

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...

Светот пред вojна: Уaпceни „Амepиканци“ од руското ФCБ за обид за aтeнтaт на Лyкашeнко и opганизиpaње вoeн удap

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9...

(Фото+Видео) Инцидeнт на погpeбот на принц Филип, гoлa жена пред замокот Виндзор

Шоканет инцидент на погребот на принцот Филип, гола жена викала и трчала меѓу луѓето присутни на погребот. Непознатата жена веднаш...
- Advertisement -

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја коментираше изјавата на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, кој рече дека Вашингтон повеќе нема да ја присилува демократијата во светот, оценувајќи ја како „правилна одлука“.

„Одлична теза … Соединетите држави конечно донесоа вистинска одлука. Сакам да истакнам дека демократијата не треба да се наметнува со сила. Ништо не смее да им се наметнува на другите суверени земји без нивна волја, официјална согласност, без почитување на суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на тие држави, не само со сила, туку и со некои други ресурси. Едноставно треба да се прочита уставот на ООН и да се води според него. Во принцип, тоа е мала брошура, ќе ја совлада Стејт департментот“, рече Захарова.

Претходно, американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон повеќе нема да ги соборува режимите и да ја наметнува демократијата со сила, бидејќи тоа не носи резултати. Според него, Вашингтон ќе го стори тоа поинаку – со свој пример и со поттикнување на реформите и демократијата.

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Америка се враќа на меѓународната арена. Најважната точка на неговата надворешна политика ќе биде соработката со ЕУ. Според него, Соединетите држави и нивните партнери треба да ја штитат демократијата и да покажат дека не е остаток од минатото.

Latest News

Д-р Андоновска: Апceте ги одма и kpивична пријава за пратеничката од СДСМ која го загpo3ува здравјето

Доктор Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека пратеничката која денес позитивна на коронавирус дојде во...

More Articles Like This