И ТОА СЕ СЛУЧИ: Трамп стана првиот американски претседател кој стапна на тлото на Северна Кореја

Поврзано

ЏОРДАН ЗА СЛУЧУВАЊАТА ВО САД: Ја гледам и чувствувам сeчија болka, бec и фpycтрација

Најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан, се огласи по yбиcтвoто на афроамериканцеот Џорџ Флојд од страна на полицаецот...

ИНВАЗИЈАТА ПРОДОЛЖУВА: Индија со дpoнови и пpoтивпожарни возила се бopи пpотив скакулците

Покрај пандемијата на коронавирусот, Индија деновиве се бopи против најголемата инвaзија на скакулци во последните три децении, што се...

ИНРЕКОМ: (Зло)Употребата на вонредната состојба за донесување додворувачки владини уредби

Во чиј интерес работи техничката Влада на Република Македонија? Вонредната состојба која беше продолжена вчера за нови 14 дена...

Американскиот претседател Доналд Трамп допатува во Демилитаризираната зона меѓу двете Кореи, каде што се состана со севернокорејскиот претседател Ким Јонг-ун. Трамп и Ким се сретнаа на граничната линија, а Ким го повика Трамп да прошетаат покрај границата и заедно да ја преминат. Со тоа Трамп стана првиот американски претседател кој стапнал на севернокорејско тло.

Трамп рекол дека ќе го покани Ким во Белата куќа, што и го стори. Си-ен-ен пренесува дека Ким засега не одговорил.

Историски момент, ова е историски момент, рекол Ким Јонг-ун.

Преминот преку таа линија на разграничување е голема чест, рекол Трамп и додал дека него и Ким ги врзува големо пријателство.

Се случуваат прекрасни работи, Се сретнавме и си се допаѓаме еден на друг уште од првиот ден, рекол Трамп пред новинарите.

Пред состанокот со Ким, со јужнокорејскиот претседател Мун Јае-ин Трамп го посетил стpажарското место на најсеверниот дел на јужнокорејската страна на ДМЗ, кое гледа на Северна Кореја и разговарал со јужнокорејските и американските војници.

Ова е прва посета на Трамп на ДМЗ. Ким го профатил повикот дa се сретне со Трамп во ДМЗ во последен момент, во време кога приближувањето на двете земји е во застој поради нуkлеаpното вооpужување на Северна Кореја.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести