October 20, 2021, 9:49 pm

И тeлeфoнoт нa Макрон бил мeтa нa „Пeгac“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил мета на шпионски надзор од страна на Мароко со израелскиот софтвер Пегас.

Ова го објави францускиот дневен весник „Монд“. Претходно денеска, француското обвинителство објави дека започнува истрага за скандалот со шпионите.

Меѓународната истрага спроведена од новинари од 17 публикации, вклучително и „Вашингтон пост“, „Гардијан“, „Монд“ и „Дојче цајтунг“, открила дека шпионската програма „Пегас“ била користена во околу 50 земји.

Стотици бранители на човекови права, новинари и опозициски личности во многу земји во светот биле прислушувани и следени со специјален софтвер развиен од израелска компанија.

Latest News

Сега на СДСМ ќе му се случува она што на ВМРО му се случи во 2017-та

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, истакна дека порзот на...

More Articles Like This