November 28, 2020, 11:24 am

Иcтpaжyвaњe: Лekoт тoцилизyмaб им пoмaгa нa нajтeшko 6oлнитe oд Koвид-19

Поврзано

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го...

Kopoнaтa никaкo дa cплacнe: Bo cвeтoт ce зapaзeни нaд 62 милиoни лицa

– Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 62 милиони, а последните милион лица се заразени за помалку...
- Advertisement -

Лекот за ревматоиден артритис, тоцилизумаб, лекува сериозно заболени пациенти од Ковид-19, според истражувањето на научниците од Велика Британија и Холандија, пишува „Би-би-си“.

Научниците рекоа дека тоа е апсолутно неверојатен резултат, а лекот веќе не се ни тестира бидејќи тие се толку сигурни во неговата ефикасност. Сепак, прецизниот ефект врз преживувањето на пациентот по употребата на лекот сè уште се испитува.

Други експерти изјавија дека треба да се внимава сè додека не бидат објавени целосните податоци.

Тоцилизумаб влијае на имунолошкиот состав, кој кај некои пациенти заразени со коронавирус премногу реагира, а таквата реакција, позната и како цитокинска бура, може да биде фатална.

Истражувањето беше насочено кон сериозно болни пациенти кои требаше да се стават на апарати за дишење. Испитувањето на лекот е запрено пред два дена откако независните набљудувачи рекоа дека има многу докази, од првите 303 пациенти, кои покажуваат дека лекот дејствува.

Сепак, толкувањето на податоците е исклучително сложено, наведува „Би-би-си“.Лекарите знаат дека лекот прави нешто, но ќе биде потребно време да се утврди дали спасува животи на пациенти или само го забрзува нивното закрепнување. Ќе бидат потребни неколку недели за правилна процена на податоците, кои сè уште не се официјално објавени.

Третманот со овој лек чини помеѓу 500 и 1.000 фунти и се дава интравенски на пациенти заболени од коронавирус.

Latest News

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението,...

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

More Articles Like This