October 25, 2021, 7:46 am

Иcчeзнa диpeктopoт нa „Бeлopycкaтa кyќa“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Виталиј Шишов, шефот на организацијата „Белоруска куќа во Украина“ со седиште во Киев, која им помага на Белорусите да избегаат од прогон, е пријавен за исчезнат.

Според портпаролот на украинската полиција, тој не се вратил по утринското трчање.

Партнерката на Шишов го пријавила неговото исчезнување, објави полицијата, пренесе „Ројтерс“.

„Ќе истражуваме се додека нема информации за тоа што се случило со него. Изјавата на неговата партнерка е регистрирана. Таа рече дека отишол да трча и дека не се вратил, исчезнал“, изјавил портпаролот на полицијата.

Украина, Полска и Литванија станаа рај за Белорусите по спорните претседателски избори минатата година во Белорусија, наведува „Ројтерс“.

БДУ им помага на Белорусите да најдат сместување, работа и да им даваат правни совети.

Latest News

Шeфoт на СЗO: Пaндeмиjaтa ќe зaвpши кoгa cвeтот ќe oдлyчи

Пандемијата на Ковид-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот...

More Articles Like This