Каде е Бајден?: Сите обврски на претседателот ги врши Камала Харис, отсуството на Бајден без објаснување

Поврзано

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер...

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...

Светот пред вojна: Уaпceни „Амepиканци“ од руското ФCБ за обид за aтeнтaт на Лyкашeнко и opганизиpaње вoeн удap

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9...
- Advertisement -

Потпретседателот на САД Камала Харис разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху без присуство на претседателот eо Бајден. Тоа беше само еден во низата нејзини контакти со светски државници во последно време, а зошто Бајден не разговарал со нив не е објаснето.

Отсуството на eо Бајден на важни разговори со светски државници е многу забележливо, пишува РТ.

Бајден разговараше со Нетанјаху во февруари, а неговиот последен разговор со некои од светските лидери беше со претседателот на Гватемала, Алехандро Џаматеи Фала, пред неколку дена.

Сепак, Харис, покрај Нетанјаху, разговараше и со канадскиот премиер Justастин Трудо , со францускиот претседател Емануел Макрон , со австралискиот премиер Скот Морисон и со првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејезус.

Необично е што Камала Харис , која немаше дипломатско искуство пред изборите, води разговори што инаку се резервирани за претседателот, особено што Бајден беше заменик претседател на САД во два мандати и има децениско искуство во дипломатијата како сенатор.

Според на “Политико”, што е можно сигнал дека Бајден сака да ја обезбеди со потребното искуство во меѓународните односи, но, исто така, да ја истакне е можно неговиот наследник, бидејќи тој ќе биде 82 години кога неговиот прв претседателски мандат завршува.
Првите месеци на претседателството на Бајден се невообичаени на многу други начини. Тој сè уште нема одржано никаква претседателска прес-конференција , иако беше инаугуриран на 20 јануари, а наместо тоа во Белата куќа веќе се појавува портпаролката enен Псаки. Неговите јавни настапи се ретки и главно се одвиваат според предодредено сценарио. Кога неодамна понуди да одговори на новинарски прашања за време на конференција преку Интернет, тоа беше прекинато , а неговиот повик подоцна беше откажан.

Зголемената улога на Камала Харис во администрацијата и избегнување на Бајден од јавноста за повторна критика од републиканската страна , која беше честа за време на предизборната кампања, дека неговите ментални способности се сомнителни и дека затоа му дозволил на Харис „да го преземе шоуто“, според до РТ.

„Тимот на Бајден не верува дека овој претседател може да одговара на прашања, освен на оние што ги поставуваат избрани новинари“, рече соработникот на Фокс Newsуз и Хил, eо Конча.
Шин Heniti, исто така, Фокс новинар, изјави во разговор со републиканскиот сенатор Марк Rubia дека Бајден беше “страдање когнитивно”. Рубио додаде дека Бајден е „инструмент и кукла за радикалното, неконтролирано лудило на екстремните левичари во неговата партија“.

Latest News

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер...

More Articles Like This