КАДЕ ИМА НАФТА, ТАМУ ДОАЃА „ДЕМОКРАТИЈА“: САД воспоставија голема воена база во сириската провинција богата со нафта

Поврзано

Трамп потврди дека САД извршиле кибep нaпaди врз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Вашингтон пост потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади...

Како пocлeдици од Koвид-19, во Бразил пoчинaa повеќе од 70.000 луѓе

Бројот на починати од последици од новиот коронавиус вчера ја надмина бројката од 70.000, а во изминатите 24 часа...

Коронавирусот го имало пред 7 години, но се држело во тајност?

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци...

Со очигледен обид да се воспостави контрола над нафтените депозити во Сирија, САД започнаа со изградба на голема воена инсталација во провинцијата Деир Ез-Зор, според висок претставник на Сириските Демократски Сили (СДС).

Мехди Кобани, секретар за медиуми на СДС во Деир Ез-Зор, изјави за Спутник дека новата американска воена база се гради во близина на нафтеното поле Ал-Омар – најголемиот нафтен депозит во Сирија.

“САД градат голема воена база во регионот на Ал Омар во западниот дел на Демир ез-Зор, поради опасност по нашата безбедност, не можеме да обезбедиме информации за површината на оваа нова инсталација. Во моментов има градежни машини кои работат во близина на базата, а изградбата ја обезбедуваат силите на СДС “, вели тој.

Претходно локалниот медиум исто така објави видеоснимка на американските воени хеликоптери кои работат во областа каде се гради овој нов објект.

Коалицијата предводена од САД ја започна својата кампања на воздушни напади против ИСИС во 2014 година, а потоа САД распореди и копнени трупи во североисточните региони на Сирија, бидејќи таканаречениот калифат на терористите започна да губи територија. Дамаск постојано ја критикуваше американската воена интервенција, истакнувајќи дека американските сили никогаш не биле поканети во земјата од страна на меѓународно признаената влада на претседателот Башар Ал Асад.

Актуелно

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар...

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на пример, Зоран Шапуриќ од ДИЗ...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

Повеќе вести