КАДИРОВ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА МЕРКЕЛ И ТРАМП: Ако стапнат во Чеченија ќе ги уапсам!

Поврзано

СЗО со шоkaнтни прогнози: Еве што не очекува за кратко време во светот

Светската здравствена организација (СЗО) за време на викендот регистрирала околу 400.000 нови случаи на Ковид-19 во светот, што, според...

Убиcтвoтo на иранскиот генерал Сулејмани е нeзaконcкo

Специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Агнес Каламар изјави дека САД не обезбедиле докази,...

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ако Ангела Меркел или Доналд Трамп некогаш ја посетат Руската Република Чеченија, тие ќе бидат уапсени и сите нивни банкарски сметки на територијата на Чеченија ќе бидат замрзнати, вели Рамзан Кадиров претседателот на Руската Република Чеченија.

 

Кадиров, познат по своите контроверзни изјави, направи очигледна шега за време на длабинското интервју за националниот сервис на Русија. Кога беше запрашан за можноста да биде ставен на проширената листа на санкции од страна на САД, тој одговори дека “мора да биде таму [на листата]” и ги потсмеваше западните лидери, велејќи “ние ставивме санкции против Трамп и Меркел, уште многу одамна. ”

“Ако дојдат во нашата република [Чеченија], веднаш ќе ги уапсиме и ќе ги ставиме во затвор”, рече тој. Чеченскиот лидер додаде дека не се плашел од никакви санкции од Западот, бидејќи немал средства во западните држави и истакна дека тој никогаш не ги ни посетил овие нации.

Во интервјуто, кое требаш да се емитува во вторникот вечерта, Кадиров зборуваше за голем број домашни и меѓународни прашања, од улогата во Сирија која ја играат етнички Чеченци кои служат во руската војска и за неговиот став кон полигамни бракови одобрени од исламот.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести