КАКО БРИТАНЦИТЕ СТАНАА АЛБАНСКИ ЧАДОР: Кој ја креираше платформата, која е целта и зошто Британија толку одлучно застанува позади Албанците?

Поврзано

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

(Видео) КОВАЧЕВ СИ ГО КАЖА СВОЕТО: Бугарија нема да попушти во условувањата за Македонија

Бугарскиот устав е над пресудите во Стразбур, вели за Алфа бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. Тој признава дека во Бугарија...

ЗАЕВ НЕ Е МАНДАТАРОТ ВО КОАЛИЦИЈАТА СО ДУИ?: Ахмети со продолжение на кампањата за премиер Албанец

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска ја продолжи кампањата за прв Албанец Премиер на Република Македонија преку објавување на...

Британската надворешна политика на Балканот уште од почетокот на минатиот век се темели на поддршката која ја пружаат кон албанската идеја, за што за возврат добиваат апсолутна лојалност од страна на албанскиот политички и државотворен фактор

besa_anglicani

Докази за ова тврдење во историјата има многу, но можеби најеклатантни, но и најсвежи се сеќавањата на безрезервната поддршка која Велика Британија ја пружаше на албанските екстремисти и терористи на Косово и Македонија кон крајот на деветесетите и почетокот на новиот милениум.

Во текст напишан на 6-ти фебруари, Спутник ја анализираше ситуацијата со формирањето на специјалниот суд за воени злосторства на ОВК под наслов „Како Британците ја формираа ОВК (УЧК), го отцепија Косово и ја растурија Македонија!“

Според „Спутник“, во текот на подготовката на конфликтот на Косово, активно бил вклучен Британскиот разузнавачки елемент, кој пак својата база на операции ја имал токму во Македонија, каде што меѓу другото биле смесетни и специјалните сили на кралството „САС“.

UCK_USA

Сите, како што потсетува соговорникот на Спутник, имале дипломатски пасоши и се додава дека нивната улога се засновала на таканаречена разузнувачка припрема на боиштето, што подразбира разгледување на военото поле и ситуацијата како пред одредени воени дејствија би биле затечени потенцијалните проблеми и ситуации, и како би се остварила победа во случај на борба – пишува Спутник.

Слично на оваа ситуација се одвиваше и креирањето на кризата во Македонија.

Имено, уште на крајот на 2015-та и почетокот на 2016-та година, започнуваат личните контакти помеѓу Британските разузнавачки служби и радикалната албанска партија БЕСА.

Поточно, на 25 ноември 2015 година, првиот личен контакт помеѓу претставници на дипломатската и разузнавачка служба на Велика Британија и БЕСА ја остваруваат заменик-амбасадорот на Велика Британија во земјава Пол Едвардс и Миа Марзук претставник на Министерството за надворешни работи на Велика Британија, како политички претставник.

Миа Мазрук, на само 20 дена пред одржувањето на изборите минатата година на 11-ти декмври, на 26 ноември 2016-та година заминува за Тирана каде што се среќава со Албанското раководство но и со премиерот на Албанија Еди Рама. Таму, според новинарот Васко Ефтов, Мазрук работи на составување на т.н. „албанска платформа“ која треба албанскит партии да ја усвојат по завршувањето на изборите.

Mia_mazruk

Според Ефтов, поентата на платформата и вклучувањето на БЕСА во чадорот е со цел да се спречи турското влијание во БЕСА бидејќи Турција има исклучително тврд став по прашањата за идентитетот, името и односите помеѓу Македонија и Грција.

Освен ова, Ефтов открива и дека сопругот на Миа Мазрук, Лавренс Мазрук е уредник на „Бурн Балкан Нетворк“, новинарска мрежа на разузнавачката агенција на Велика Британија МИ-6 која оперира на Балканскиот полуостров.

Миа Мазрук зборува течен Албански, а досега била раководител на низа проекти на Косово.

Актуелно

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

Повеќе вести