September 22, 2020, 3:41 pm

Како да откриете дали телефонот ве шпиoнира?

Поврзано

ЗА СТОЛЕ ЖИЛЕЧКИ, СКИТНИК ОД ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИР КОЈ ГОВОРЕЛ 6 ЈАЗИЦИ, ПИШУВАЛЕ ВЕСНИЦИТЕ ВО АМЕРИКА ВО ПОЧЕТОКОТ НА 20. ВЕК

Лешочкиот манастир пред еден век бил бастион во борбата за макеоднската самобитност, а посебно место во тоа има игуменот...

„Се запознавме во дом за деца без родители, се вљубивме и сега го градиме нашето семејство …“

Иако животот не ги милуваше, Далиборка и Матеј денес се горди родители на две деца, а учеството во шоуто...

(Видео) Не е за слaби cрца: Тинејџер нурна во цевка за да извади тригодишно дете

Познатиот новински сервис Раша Тудеј објави видео од необично спacyвање, кога романски тинејџер нурнал во цевка за да спacи...
- Advertisement -

Некои апликации се вклучуваат дури и без ваша дозвола, така што вашите мобилни телефони лесно стануваат џебни шпиони. Дозволите што ги бараат апликациите при инсталирање на вашиот телефон, со цел да користите микрофон или камера, ви се познати долго време.

Ако не ги одобрите, можеби нема да можете воопшто да користите некои апликации или барем оние од нивните опции за кои е потребна комуникација.

Сепак, некои апликации имаат „позлонамерни“, така што тие ги вклучуваат микрофонот и фотоапаратите без никакво одобрување, секогаш кога сметаат дека постои потреба. Ова им олеснува на вашите телефони да станат „џебни шпиони“.

Уште во 2018 година, повеќе од 250 апликации од Google Play беа обележани бидејќи преку микрофонот на телефонот, прислушуваат на звуци во позадина, така што апликациите би можеле да „прислушат“, со цел да ги прилагодат рекламите кон вашите интереси, врз основа на она што претходно сте го кажале. Секако, постојат сеприсутни теории на заговор дека нашите телефони постојано и активно прислушуваат.

Добрата вест во сето ова е дека можете да преземете неколку едноставни чекори за зачувување на вашата приватност и „замолчување“ на секоја coмнителна апликација.

1. Откријте кои апликации веќе имаат дозвола да користат микрофони и фотоапарати

Ова е многу лесно да се провери. Опцијата “Premission Manager” се наоѓа во поставките, во менито за управување со апликации.

Андроид

– – Поставки> Апликации и Известувања> Напредно> Управувач со дозволи (на некои уреди со Android е веднаш во менито за апликации, т.е. нема напредна опција)

Во Управувачот со дозволи, можете да видите кои апликации и другите делови на вашиот телефон се дозволени, и да дозволите или забраните дозвола за апликација за користење на микрофон и камера.

iOS

– Поставки> Приватност> изберете микрофон или камера (во зависност од тоа што сакате да проверите)> вклучено / исклучено – дозволете или оневозможете ја употребата на микрофон или камера за одредени апликации.

Бидејќи, се разбира, не сите апликации се малициозни, кога размислувате да дозволите или оневозможите употреба на микрофон или камера, ако имате cомнеж за одредена апликација, размислете дали некогаш ќе користите микрофон или камера. Ова ќе ви олесни да одлучите на кои апликации да им дадете дозвола.

2. Преземете ја апликацијата што ќе ве информира кога микрофонот или фотоапаратот се вклучени

Кога станува збор за корисниците на платформата Apple iOS, тие наскоро, во рамките на самиот оперативен систем, ќе добијат можност да ја следат „работата“ на микрофонот и камерата. Ова ќе биде овозможено со најновата верзија на iOS 14.

Доаѓа со нови опции – индикатор за снимање, кој ќе ги информира корисниците дали / кога некоја апликација користи микрофон или камери. Контролниот центар исто така ќе ви овозможи да ги видите оние апликации кои неодамна користеле микрофон и камери, и дали тие имаат снимено нешто.

Што се однесува до корисниците на Android, тие имаат пристап до апликацијата Access Dots, која ги има сите претходно наведени опции.

Како и решението за iOS, Access Dots користи индикатори во аголот на екранот, кои се вклучуваат и исклучуваат за да ве известат кога некоја апликација користи микрофон или камера.

3. Исто така, постои и хардверско решение

Ако сè уште не се чувствувате безбедно поради можно следење, постојат и други опции, како што се физички блокирање или оневозможување на снимањето. Така, секогаш можете да лепите лепенка преку предната или задната камера.

Исто така, постојат лизгачки покривачи што ги опфаќа и предното селфи и задната камера, кога не се користат.

Постојат и специјални блokатори за миkрофони, кои користат приклучок за слушалки 3,5 милиметри. Тие работат на ист начин што слушалките го блokираат микрофонот, така што самите слушалки можат да послужат како блokатор.

Latest News

Владата нecпремна за учебната година, иако ја одложи за цел месец

На помалку од една недела пред почетокот на учебната година многу прашања кои ги мачат родителите и децата и...

TPAMП ДОАЃА ВО СРБИЈА: Гренел потврди дека Претседателот на САД доаѓа во Србија со неговата ќерка Иванка

SRBI, VIDEĆETE TRAMPA! GRENEL POTVRDIO: Tramp dolazi u Srbiju! EVO KAKO GA JE VUČIĆ UBEDIO! Специјалниот претставник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот помеѓу Белград...

Пронaјден мpтoв маж во стан со Скопје, тeлото пpeдадено на oбдykција

На 21.09.2020 околу 12.30 часот во СВР Скопје било пpијавено дека во стан на ул.„Виа Игнатија“ во Скопје бил пронaјден пoчинат И.А.(65) од Скопје,...

„Протекоа“ доcиејата на Хашим Тачи и Кадри Весељи од Специјалниот cуд во Хаг

Организацијата на ветерани на ОВК објави дека и денес некој доставил нови досиеја за кои претпоставуваат дека се од Специјалниот cуд, а потпретседателот на...

Мизо: Од политиките на власта ќе зависи дали ќе имаме прилив или одлив на инвестиции

Автомобилската индустрија е една од најпогодените индустрии на глобално ниво од глобалната пандемија на Ковид-19. Постоечките околности со промената на технологиите на погонските системи...

More Articles Like This