КАКО ИРАЧКАТА ВОЈСКА СЕ ОДМАЗДУВА: Вознемирувачка снимка на која се гледа како гневните ирачки војници им се одмаздуваат на џихадистите!

  • January 26, 2017
  • Коментари

Ирачката војска која го ослободи источниот дел на Мосул, едно од најсилните упоришта на ИСИС во земјата, зароби голем број на џихадисти, а на интернет се појави снимка од нивната одмазта
mucenje_dzihadista_jt

На снимката се гледа како ирачките војници со стапови ги тепаат џихадистите, но и ги шутираат. Исто така, може да се видат тројца војници како тепаат еден џихадист, додека некој во позадина пука од автоматска пушка.

Во целата приказна се вмешаа и Обединетите нации, кои бараа од ираката Влада под итно да спроведе истрага и да ги казни одговорните за овој случај.

Тие сметаат дека мачењето на луѓе, иако се терористи, не е во согласност со воениот кодекс.

Инаку, ирачкиот генерал Хајдер ал-Абади го нарече ослободувањето на Мосул „незапаметено херојство“ за што доби и јавна поддршка.

https://www.youtube.com/watch?v=ettA0TS16BE

Претходно «
Следно »