КАКО ЛАЖЕШЕ ЗАЕВ: Пред две години Заев не убедуваше дека немало да има промена на името, вчера го смени!

Поврзано

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

Јас не се бopев за некој да го менува името на државата

Вака ги водев протестите во Кочани, тогаш им бев арен, тогаш ветуваа правда и правна држава, на паролата позади...

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ОБСЕ: Димитров зборуваше за кopyпцијата, заборави да ги спомене Peкет 1 и 2 и стипендиите

Понекогаш знаеме да ги бараме проблемите кај соседите. Но вистинскиот противник не е таму. Вистинскиот противник е заеднички –...

Три дена пред парламентарните избори во 2017 година, на 8 декември 2016 година, лидер на најголемата опозициска партија Зоран Заев во интервју за ТВ Телма тврдеше дека „нема промена на уставнто име на државата“ и дека „СДСМ има црвени линии, кои на исте им се познати“. Година и пол подоцна се покажа линиите можеби се црвени, но секако се подвижни.

-Нема промена на нашето уставно име, нема промена на нашиот идентитет, проблемот со Грција ќе го решиме со интензивна дипломатска активност, изјави во интервју за ТВ Телма претседателот на СДСМ Зоран Заев на 8 декември 2016 година.
Во врска со проблемот со Грција со името и мерките на доверба што се подготвуваат, Заев тогаш рече дека тие мерки се неопходни, но додаде дека црвените линии на СДСМ биле познати.

-Нема промена на уставното име и нема промена на нашиот идентитет, на нашата национална посебност. За сѐ друго сме подготвени да разговараме и верувам дека со интензивна дипломатска активност можеме да најдеме решение на овој проблем, изјави Заев тогаш.

Лидерот на СДСМ, кој во меѓувреме стана и премиер на Република Македонија, по средбата со европратеникот Самуел Жбогар синоќа изјави дека Владата била подготвена за географска одредница. Заев потенцира дека прашањето за спорот за името што Македонија го има со Грција е суштествено и оти треба да се даде шанса низ преговорите да се изнајде решение.

-Ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам, затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во изнаоѓање на решение, изјави Заев на вчерашната заедничка прес – конференција со евроамбасадорот Самуел Жбогар, по презентација на Стратегијата за Западен Балкан пред министрите.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести