КАКО СЕ ЛИКВИДИРАНИ СВЕДОЦИТЕ ПРОТИВ ХАРАДИНАЈ: Американски генерал ги откривал сведоците, Харадинај нарачувал да ги убијат

Поврзано

ХРВАТСКА РЕАГИРА НА МАКЕДОНСКИТЕ НAВРEДИ: Основач на ХДЗ бара од премиерот Пленковиќ веднаш да реагира на нaврeдитe од претставник на македонската Влада

Хрватскиот политичар и уметник Иван Кујунџиќ ја повика Владата да реагира на скандалозните пишувања на Горјан Тозија, директорот на...

ВО ВИЕНА: Извршена трансплантација на бели дробови кај лице со коpoнавирус

Минатата недела на Медицинскиот универзитет во Виена била извршена итна и многу комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна...

(Видео) ШТО САКААТ ДА СКРИЈАТ?: СДСМ ја oбвини ВМРО-ДПМНЕ за лaжнa вест, но видеото на Рама е вистина

Претставници на СДСМ тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ реагирала на лажна веста која дојде од Тирана а според која влез во...

Американскиот генерал Стивен Шук, кој на Косово беше заменик шеф на Унмик, директно е одговорен затоа што се ликвидирани речиси сите сведоци во хашкиот процес против Рамуш Харадинај, пишува Мартин Хајперц во книгата „Макијато дипломатија“

Хајперц е советник во германската влада кој на Косово претстојувал како финансиски експерт во официјалната мисија на Меѓународната цивилна канцеларија, пишува „Српски телграф“ и помеѓу останатото, во книгата ја опишува спрегата помеѓу поединечни меѓународни претставници и мафијаши кои ја превземале власта во Косово.

Хајперц вели дека информациите за генералот Шук ги добил од висок комесар од ОН.

„Бившиот американски генерал Стивен Шук, а сега еден од највисоко рангирани луѓе тука во Унмик, има големо криминално досие и е тесно поврзан со овдешната елита. Покрај себе секогаш има две-три згодни девојки од Косово. Тој ги оддаваше имињата на крунските сведоци против Харадинај, кои потоа се убиени. Мојот познаник рече дека човекот мора некој да го трнге од патот ако тоа им одговара на повисоките инстанци“, пренесува Хајперц.

Српски „Телеграф“ пишува дека сега станува јасно зошто речиси сите сведоци против Харадинај, околу 30, еден по друг се ликвидирани, иако некои од нив имале и заштита и се криеја под лажни имиња, а сурово се убивани и членови на нивните семејства. Извештајот за сето ова и за вмешаноста на Шук наводно ја направила германската разузнавачка служба.

Српски „Телеграф“ наведува дека Хајперц во книгата напишал и сведоците ги „решаввал“ воениот другар на Харадинај, еден од лидерите на ОВК Фатмир Љумај, подоцна министер за сообраќај во владата во Приштина.

Љумај ѕверски ги мачеше и убиваче киднапираните српски цивили во селото Клечка. Во еден логор на работ на селото, затворениците се масакрирани со коса, а освен тоа еден дел од логорот е претворен во јавна куќа во кој затворениците, жени и девојки, систематски се силувани. Имаше преживеани соучесници кои беа спремни да дадат изјава, но само една од постапките против Љимај течеше со изгледи за успех.

„Главниот сведок во процесот, некогашниот надзорник на логорот детално ги документирал злочините, но во Дуизбург, каде се криел, во рамки на заштита на сведоци, е најден мртов во паркот кај Есенбершкото езеро. Потоа веќе немаше изјави кои би можеле да се употребат, па судот мораше да го затвори процесот против Љимај“, пишува Хајперц, кого посебно го погодило тоа што сведок е убиен во неговата земја.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести