Како што предвидуваа аналитичарите, по Орбан на ред Јанша на „пеглање“ за објавен личен став

Поврзано

Радев подготвува вoeнa влада

Медиумите во Бугарија објавија привичните информации за новите членови на бугарскиот владин кабинет. Како што јави дописникот на МИА од...

(Фото) Косово е Србија: Мапа објавена од австриските медиуми ја paзгнeви Приштина

Добро познатиот австриски медиум „Остерајх“ Oe24.at објави мапа на Европа на која се гледаат Косово и Метохија како дел...

Џамбаски до Заев: Не ја разбирам вашата apoгантност и дpcкост да поставувате ултиматуми

„Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен...
- Advertisement -

Брисел го осуди словенечкиот премиер за неговите лични напади на Интернет врз новинари. Ова е знак на влошување на владеењето на правото и слободата на говорот во Словенија, која го презема ротирачкото претседателство со ЕУ во јули.

„Не прифаќаме навредливи зборови упатени кон новинарите и ги осудуваме“, рече портпаролот на комисијата Ерик Мамер ден по твитовите направени од премиерот Јанез Јанша.

Јанша ја имитираше острата реторика на Орбан за миграцијата и го искористи својот Твитер профил за да ги нападне оние медиуми кои го доведоа во прашање неговиот успех во справувањето со кризата со коронавирусите, обвинувајќи ги за ширење лаги и служење на интересите на опозицијата.

Latest News

Koнтpoвepзниoт coвeтник нa Заев, Александар Обрадовиќ, e нoвиoт диpeктop нa EЛEM тpejд

Ќерката-форма на ЕСМ, ЕЛЕМ трејд од денеска официјално има нов директор. За прв човек на фирмата специјализира за трговија...

More Articles Like This