October 28, 2021, 6:24 am

Калифорнија „гopи“: Прогласена вонpeдна состојба откаkо беа измерени 54 степени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Калифорнија прогласи вонредна состојба бидејќи делови од југозападниот дел на САД беа погодени од опасно високи температури. Во националниот парк Долина на смртта во Калифорнија, која честопати е една од најтоплите области во светот, вчера беа измерени 54 степени Целзиусови.

Властите им препорачаа на граѓаните да не излегуват на сонце и да останат во климатизирани објекти, пишува Би-Би-Си.

Во Калифорнија до недела температурите ќе се движат од 37 до 43 степени Целзиусови. Гувернерот Гејвин Њусом рече дека вонредната состојба, што важи до недела, треба „да го намали товарот врз енергетската инфраструктура и да го зголеми енергетскиот капацитет“.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This