August 8, 2020, 12:41 pm

КАМАТИТЕ ЌЕ СИ ГИ ПЛАЌА НАРОДОТ: Македонија ќе влезе во должничка криза поради политиките на СДС, ново задолжување од 35 милиони евра!

Поврзано

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...

Ckaндалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен...
- Advertisement -

 

На официјалната страна на Министерството за финансии е објавена нова аукција на државни хартии од вредност. Имено, на 09.01.2018 година е закажана акукција на 10 годишни државни обврзници без девизна клаузула во износ од 170.000.000 денари и 15 годишни државни обврзници со девизна клаузула во износ од 2.015.000.000 денари.

Тоа е износ од 35 милиони евра кои македонските граѓани ќе треба да ги враќааат во иднина, пишува Економски.мк.

Деновиве исто така актуелна беше и информацијата за топењето на девизните резерви за 27 милиони евра заклучно со месец ноември. Имено, во ноември минатата година девизните резерви изнесувале 2.273.650.000 евра или 27 милиони евра помалку што значи дека секој граѓанин изгубил по 800 денари додека секое четиричлено семејство по 3.200 денари или 50 евра.

Исто така има и намалување на монетарното злато – во ноември монетраното злато изнесувало 239.930.000 евра додека на 31.10.2016 година изнесувало 242.900.000 евра што значи дека има намалување од 2,9 милиони евра.Македонската економија во 2017 година забележа катастрофални резултати, бруто домашниот производ е историско најлошиот што некогаш Македонија го имала. Имено економијата едвај ќе забележи „раст“ од 0,5% БДП во 2017 година . Индустриското производство беше во пад фабриките пред стечај додека од новите странски инвестиции ни трага ни глас. Економските експерти не предвидуваат блескава 2018 година на економски план, тие велат дека проектираниот раст од 3,2 % е нереален и дека Македонија ќе биде среќна ако достигне раст на БДП од 1,5 % во 2018.

Погубните екононски политики на новата влада предизвикаа уназадување на економијата и креирање на несоодветна и непосакувана бизнис клима. Задолжувањата растат и експертите предупредуваат дека со ваквото темпо на задолжување Македонија може да се соочи со грчкото сценарио.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This