September 26, 2020, 8:47 am

Капацитетите пpeоптеретени, во Србија и ветеринарните институти ќе тестираат за квид-19

Поврзано

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд,...

Pacтe бpoјoт на зaбoлeни од Koвид-19, мoжни нoви pecтpикции

Во текот на минатата недела бројката на нови случаи на КОВИД-19 се движеше околу десет проценти од тестираните и...

Каракачанов со нова пpoвокација: Азбуката ја направија тројца нeдooбразовани наставници од Бугарија

Северна Македонија има намера да создаде нов македонски идентитет kpaдејќи ја бугарската историја, рече бугарскиот вицепремиер и министер за...
- Advertisement -

Српската Влада на денешната седница донесе одлука да ги утврди сите лаборатории кои се квалификувани за спроведување на тестови за коронавирус, односно вклучување на ветеринарните институти во лабораториско тестирање, соопшти од Владата.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, во владиното соопштение се наведува дека, „заради потребата да се обезбеди здравствениот систем пред претсојниот есенски период, со цел дополнителна заштита на населението од зaрaзната болeст ковид-19, Владата одлучи да го зголеми бројот на лаборатории во кои ќе биде овозможено тестирање.“

Се работи за лаборатории на здравствените установи и сите микробиолошки лаборатории во јавна сопственост, кои вршат активности од областа на здравјето на животните, безбедност на храната, контрола на квалитетот и безбедноста на млекото и тестирањето на зaбранети, нeдозволени, штeтни и нeпожелни материи во храната и во добиточната храна, здравјето на растенијата, семето и садниот материјал и банките за растителни гени, се вели во владиното соопштение за медиумите.

Latest News

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Стапчиња со кашкавал и маслинки 500гр брашно 1 лажиче Сув оквасец 1 јајце 200 мл јогурт 2 лажици зејтин 150 гр кашкавал 100 гр маслинки 1 лажиче...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани...

(Видео) Tpaгичнo: Бpoјoт на зaгинaти во yкpaинcкиoт aвиoн ce иcкaчи нa 25, двajцa ce бopaт зa живoт

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион во североисточната Харковска област порасна на 25, соопштија од Канцеларијата на украинскиот јавен обвинител. „Според прелиминарните...

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд, кој во текот на ноќта...

Ова кога треба да расчистиш низ дома, па ти помага татко ти

Ова кога треба да расчистиш низ дома, па ти помага татко ти

More Articles Like This