КАРАБИЊЕРИТЕ ЌЕ СЕ ПОДНОВАТ: Преку 1.000 парчиња нови „Берета ПМХ“ автоматски пушки за најсилната Италијанска служба

Поврзано

КАДИЈА ТЕ СУДИ, КАДИЈА ТЕ ТУЖИ: Политиката и дава ветар во грб на Русковска,обвинува адвокатот на Боки

Кадија те суди кадија те тужи-реле адвокатот на Бпјан Јовановски во својот говор објаснувајќи дека постапката за Рекет се...

РУСИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ЈА СПАСУВААТ ЕВРОПА: Руската армија во Италија транспортираше современ комплекс за аеросолна дезинфекција „Орлан“

„Орлан“ во вооружувањето на руската армија е воведен во 2015.година, и претставува понова варијанта на „санитарниот топ“ ТМС-65У. Благодарение...

ДВАЈЦА ЗAPAЗЕНИ: Први случаи на кopoнавиpyc во Бугарија

Две лица се позитивни на тестовите за коронавирус во Бугарија, објави вечерва, началникот на воено-медицинската академија во Софија, Венцислав...

Карабињерите, Италијанската специјална полиција, нарача преку 1.000 Берета ПМХ автоматски пушки

Според „Џејн 360“, договорот кој го склучила Генералната команда на Карабињерите е околу 816.000 евра, и е направена поради потребата за замена на старите Берета М12С/ПМ12-С автоматски пиштол, кој се произведуваше дури во 1961 година, а веќе не се прозиведува.

Првично формирана во 1814. година, Карабињерите се Италијанската национална жандармерија, што значи дека се одговорни за полициски работи во армијата и цивилното делување во земјата. Службата е една од четирите гранки во Италијанските вооружени сили, заедно со Армијата, морнарицата и воздушните сили. Ја сочинуваат преку 100.000 припадници.

Берета ПМХ е пушка со затворен полнач и селективен режим на палба, со калибар од 9мм и 6.9 инчи долга цевка. Лесна и ергономски компатибилна пушка. Вкупната тежина на пушката е околу 2 килограми празна, и има „Пикантини шина“ за додавање на различни аксесоари и додатоци. Капацитетот на магазините е со 30 куршуми.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести