Каракачанов: Македонија е најромантичен и најтpaгичен дел од бугарската историјa

Поврзано

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Нов силен зeмјотрес од 5,2 степени регистриран во Грција

Нов силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција, а според тамошните медиуми,...

Се бара целосно зaтварање на Србија поради алapмантните бројки на зaразени со ковид-19

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот во Србија. „Медицинскиот дел предложи максимално да се спречи можноста за...
- Advertisement -

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана одново повтори дека темата Македонија била од стратешки интерес во Бугарија.

„Бидејќи, како што велеше претседателот Петар Стојанов, ова е најромантичниот, но и најтрагичниот – би додал, дел од нашата историја. Не можеме да се согласиме со она што се случува во Република Македонија и никакви избори не се причината“, вели Каракачанов во интервју за БНТ.

Тој вели дека договорите се потпишуваат за да бидат исполнети. За жал, во Македонија мислеа дека потпишуваат договор, кој можеби нема да го исполнат.

„Таму и до денес, и покрај сите перипетии на времето, и покрај теророт што беше наметнат по 44-та година во Титова Југославија, сè уште има многу луѓе кои се нарекуваат Бугари. Имаме морална и историска должност кон овие луѓе“, прокоментира Каракачанов.

Според него владата на Заев најмногу барала компромис.

„Но, кога правиш компромис со политичарите во Република Македонија, тие тоа го доживуваат не како гест на благородништво, туку како слабост и незаинтересираност“.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This