April 23, 2021, 12:19 pm

Каракачанов: Македонците си ја претставуваат ЕУ како да е Југославија или Советскиот сојуз во кој ќе влезат со старата коминтерновско-југословенска политика

Поврзано

„Чешка армс“ го купи познатиот американски производител на opyжје „Колт“

Фабриката за оружје „Чешка армс“ објави дека го купува легендарниот американски производител на оружје Колт. „ЦЗГ стекнува 100 процентен удел...

Пандов:ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележа роденден на Гоце Делчев, а власта ја немаше никаде

Александар Пандов, Претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „ Прашањето ми е следно“ зборуваше...

Moли бoгa дa нe пoчнe Тpeтa Бaлkaнcka Вojнa: Уште еден кocoвски пpeмиер повика на обединyвaњe со Албaниja

Курти сака референдум за обединување со Албанија. Поранешниот косовски премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти изјави дека на...
- Advertisement -

Политичарите во Скопје сметаат дека ќе можат со старата коминтерновско-југословенска политика да влезат во ЕУ и потоа, од позицијата во ЕУ, да ни ги наложуваат своите норми. Тоа никако не може да го дозволиме – изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во интервју за БНT

Каракачанов истакна и дека македонската страна прави грешка и погрешно гледа на Европската унија.

Нивната претстава за Европската унија е доста упростена. Тие си ја претставуваат ЕУ како да е Советскиот сојуз или како Југославија, во која некакви си таму сојузни држави се караат, а на крајот ќе отидат или во Белград кај другарот Тито или во Советскиот сојуз кај другарот Брежњев и Генералниот секретар ги решава проблемите. Не, не, Европската унија не е Советски сојуз. Тука секоја држава, може да е помала или поголема, е рамноправна – порача Каракачанов во интервјуто, во контекст на евентуалните надежи од македонска страна дека некој ќе изврши притисок врз Бугарија за да ја одблокира интеграцијата на земјава во Унијатa

Latest News

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот....

More Articles Like This