October 30, 2020, 8:31 pm

Каракачанов со воспитна за Заев: Македонија треба да научи да ги почитува договорите што ги потпишува

Поврзано

Црн рекорд: Зapaзени 934 лица од 2.748 тестирани, пoчиналe пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови...

Во Прилеп работници со температура и koвид cимптоми принyдeни да одат на работа и да kpијат дека се бoлни

Во Прилеп се оди на работа и со koвид симтоми и 38 температура. Центарот за јавно здравје вели дека...

Филипче потврди за Инфомакс: Нов црн peкорд во Македонија, за 24 час 935 новозapaзени

Министерот за здравство Венко Филипче за Инфомакс потврди дека бројот на новозаразени во последните 24 часа во Македонија...
- Advertisement -

Европската унија треба да се прошири кон Западен Балкан, иако не безусловно, рече бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, додавајќи дека Брисел не врши притисок врз Бугарија за нејзиниот став кон Македонија.

Со овие зборови, тој го коментираше претстојниот самит на Европската унија, што ќе се одржи на 10 октомври во Софија, а на кој тема ќе бидат новите членства.

Постојат неколку земји во Европа кои се обидуваат да ја истуркаат својата политика, сметаат тие, дека Бугарија не треба да ги наведува своите услови и дека Бугарија нема право на барања кон Северна Македонија. Не е мал бројот на земји кои се категорично против влезот на Северна Македонија во Европската унија, па дури и на Албанија – рече Каракачанов за бугарската телевизија „Канал 3“.

Според него, бугарската влада не треба да го загрозува своето достоинство и рамковната позиција усвоена од парламентот минатата есен.

Ако сме влада која е достоинствена и народ што треба да се заштити, чие достоинство треба да се заштити, тогаш нема да ги смениме ставовите и случајот со Северна Македонија ќе се појави повторно по некое време. Во меѓувреме, тие треба да научат дека треба да ги почитува договорите што ги потпишува (Договорот за пријателство и соработка меѓу Бугарија и Северна Македонија, потпишан во 2017 година) – посочува тој.

Договорите се потпишуваат со цел да бидат почитувани, а не да се имитира нивното спроведување и да се живее во надеж дека некој друг ќе изврши поголем притисок врз Бугарија, за таа да се откаже. Меѓу другото, нема големи и мали во Европската унија, гласот на Луксембург е еднаков на гласот на Франција и Германија, затоа гласот и мислењето на Бугарија се еднакви на сите други членки, додаде Каракачанов.

Latest News

Црн рекорд: Зapaзени 934 лица од 2.748 тестирани, пoчиналe пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови...

Во Прилеп работници со температура и koвид cимптоми принyдeни да одат на работа и да kpијат дека се бoлни

Во Прилеп се оди на работа и со koвид симтоми и 38 температура. Центарот за јавно здравје вели дека тоа е можно и дека...

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жpтвaта била приведенa,...

Филипче потврди за Инфомакс: Нов црн peкорд во Македонија, за 24 час 935 новозapaзени

Министерот за здравство Венко Филипче за Инфомакс потврди дека бројот на новозаразени во последните 24 часа во Македонија изнесува 935. Министерот го потврди црниот...

Димитриевски koнтра Заев: Граѓаните бараат владеење на право, а во Македонија нeма….

Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“, при што посочи дека граѓаните бараат владеење на право, а во...

More Articles Like This