КАРАКАЧАНОВ СО НОВА ПРОВОКАЦИЈА: 70 години им се перени мозоците, учат лажна историја, кога ќе видам дека тоа е сменето ќе поверувам дека работите се на прав пат!

Поврзано

МИЦКОСКИ: ОБСЕ не може да ги следи изборите, Заев инсистира на избори без мониторинг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Клик Плус“ на телевизија 21 посочи на големата бројна...

ДОКТОР КОЊАНОВСКИ: „Кpeтeнизмoт” повторно на дело во бopбa со кopoнaтa

“Кретенизмот” повторно на дело во борба со Короната. Не очекува ли и нас Италијанското сценарио, повторно ли “Народот ќе биде...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Регистрирани се 88 нови cлyчaи на Koвид-19 во Скопје

Се уште нема официјални информации од Институтот за јавно здравје за вкупната бројка на новозаболени на ниво на цела...

Ако Македонија сака да биде полноправна членка на НАТО и ЕУ треба да ги почитува обврските што ги презеде и кон Бугарија и кон Грција. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов за утринскиот блок на Мароко на ФОКУС Радио.

Тој додаде дека Договорот за добрососедство со нашата земја и, соодветно, со Грција вклучува и негирање на иpeдентизмот и крај на фалсификување на бугарската историја. Каракачанов додаде дека, кога во македонските книги по историја ќе ја види вистинската историја на Македонија, а не фалсификуваната со која 70 години ,,им се перени мозоците”, ќе биде убеден дека работите одат во вистинска насока.

„Македонија брза да се приклучи кон НАТО, бидејќи, како и многу бугарски политичари пред 20 години, верува дека кога ќе влезеш во НАТО речиси автоматски ќе ти се реашт сите проблеми. Влегувањето во НАТО е можност за решавање на проблемите, но без твое учество и подготвеност, нема друг може да ти ги реши – ниту Брисел, ниту генерален секретар на НАТО, ниту која било друга земја-членка, вклучувајќи ја и Бугарија“, вели Каракачанов како што пренесува бугарски „Фокус“.

Актуелно

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

Повеќе вести