КАРПОШ НЕМА ДА НАПЛАЌА ЗА ПАРКИНГ: Паркирањето на територија на општина Карпош ќе биде целосно бесплатно!

Поврзано

(ФОТО) ТРИПУНОВСКИ: Власта пресметува зaтeзнa камата за зaкyп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната година

Власта пресметува затезна камата за закуп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната...

НИКОЛОСКИ: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

ВМРО-ДПМНЕ: Лaгитe на Заев се плаќаат со човечки живoти

СДСМ се тотално одлепени од реалноста. Нивната нова нормалност се руши како кула од карти. Народот веќе не им...

Изградба на нови монтажни паркинзи за жителите од урбаната заедница Карпош 1, денеска најави кандидатот за градоначалник на општина Карпош и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски.

– Паркирањето во Карпош и понатаму ќе биде бесплатно. Токму затоа, на оваа локација ќе поставиме монтажни паркинг платформи, каде станарите од трите згради на улиците „Гиго Михајловски“ број 10, булеварот „Рузвелтова“ број 63 и улицата „Орце Николов“ број 153 ќе можат слободно да ги паркираат своите автомобили. Наменскиот паркинг ќе биде со зголемен капацитет на три нивоа: подрум, приземје и катна платформа, изјави Јакимовски.

Лидерот на ГРОМ посочи дека станарите од овие три станбени објекти имаат сериозен проблем со наоѓање на слободно паркинг место, бидејќи како што рече жителите од општина Центар ги паркираат своите возила на оваа локација.

– Советувајќи се со стручните лица, донесовме решение со кое ќе го надминеме конкретниов проблем. За таа цел, на самиот влез од булеварот „Рузвелтова“ број 63 кон улицата „Гиго Михајловски“ број 10 ќе поставиме паркинг-рампа со далечински управувач, кој ќе го користат станарите од овие згради, изјави Јакимовски.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести