November 27, 2021, 9:42 am

Касами-Цакај: Албанија и Македонија имаат еден заеднички пат

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Албанија, Гент Цекај.

Во соопштението на Беса се вели дека Касами и Цакај разговарале за актуелната политичка состојба во државата и можностите за билатерлна соработка меѓу Република Македонија и Република Албанија.

Од таму додават дека Касами и Цакај се договориле дека Албанија и Македонија имаат еден заеднички пат, тој на интеграцијата во ЕУ.

Прироитет на Движењето Беса, како што нагласил Касами, како дел од оваа Влада ќе биде соработката меѓу двете држави во интерес на граѓаните. (МИА)

Latest News

Амандманска расправа за Предлог-буџетот за 2022 година во Комисијата за финансирање и буџет

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа за Предлог-буџетот за следната година, откако...

More Articles Like This