КАСАМ СУЛЕЈМАНИ ПЛАНИРАЛ АТЕНТАТИ ВО АМЕРИКА: ФБИ и ДЕА го следеле иранскиот генерал кој договарал атентати со Мексикански нарко картел

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

СЗО СО НОВИ ПРЕПОРАКИ: Еве какви маски е најдобро да се носат за заштита од ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат...

Во мај 2011. година, тајни разговори помеѓу нарко картелот „Лос Зетас“ и претставник на Кудските сили започнале тајни преговори за терористички напади на американско тло, откриваат американските медиуми повикуваќји се на извори во безбедносните служби на САД

Според „Брајтбарт“, разговорите кои започнале во мај 2011 година помеѓу иранските Кудски сили и нарко картелот „Лос Зетас“ се однесувале на планирање на терористички напад во ресторан во Вашингтон каде често претстојувал Саудискиот амбасадор Адел ал-Џубеир. Кудскиот оперативец Мансур Арбабсиар бил човекот кој во име на иранските сили преговарал со претставник на „Лос Зетас“.

Во период од неколку месеци и редовни тајни средби, била договорена уште една терористичка активност, овој пат врз Израелската амбасада во Вашингтон, плус Саудиската и Израелската амбасада во Аргентина. За возврат биле договорени нови рути за шверц на опиум од Средниот Исток до Мексико.

За целото ова време, средбите биле под надзор на американската ДЕА (Безбедносна агенција за борба со дрога), кои во соработка со ФБИ успеале да ги документираат средбите и плановите.

Во октомври 2011 година, претставникот на Иранските сили Арбабсиар бил уапсен од федерални агенти на ФБИ на американско тло.

Лидерот на иранските сили, генералот Хасан Сулејмани вчера беше ликвидиран во воздушен напад во Ирак, напад за кој денес Американскиот претседател Доналд Трамп се пофали дека бил хирушки прецизен и бил во насока на спречување на отворена војна.

Според Трамп, Сулејмани бил најопасниот терорист на планетата кој имал планови за напади и елиминација на бројни американски мети.

Убиството на Сулејмани е протолкувано како акт на војна во Иран.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести