КАТИМЕРИНИ ПРЕДУПРЕДУВА: Можно е создавање на Обединета Македонија за 40-тина години!

Поврзано

Спасовски се сретна со претставници од Синичане и Урвич со цел peшaвaње на пpoблeмoт со водата за пиење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство,...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...
- Advertisement -

Детално анализирајќи ги предностите и слабостите на Преспански договор, грчкиот весник „Катимерини“ одговара и на прашањето „би можело ли постоењето на ‘Северна Македонија’ да претставува закана за Грција“.

-Историското време не може да се сведе на природно време. Грција нема да се соочи со никаква закана во следните години, всушност, земјата ќе се засили, паралелно со зголемувањето на стабилноста на Балканот. Меѓутоа, надградувањето на БЈРМ во ‘Северна Македонија’ и признавањето на ‘македонски идентитет’ може во историски рамки да означува посејување на семето за нешто поголемо. Соседната држава ќе се претвори во автономен инкубатор на македонски идентитет. Во иден геополитички развој 30, 40 или 50 години од сега натаму големите сили би можеле да поддржат создавање единствена, мултиетничка, федерална македонска држава – во или надвор од Европска унија – која би забила клин на Балканот. Таквите геополитички калкулации лежат зад бугарската резервираност во однос на Преспански договор“, пишува Павлос Пападопулос за „Катимерини“.

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This