August 13, 2020, 3:11 pm

КАТИМЕРИНИ: Столтенберг ги искара, не е чудо ФИРОМ да го смени името до 10 јануари!

Поврзано

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/
- Advertisement -

Во текстот под наслов „Скопје забрзува – не е исклучена можноста да го ратификуваат Договорот од Преспа до 10 јануари“, грчкиот весник „Катимерини“, ги анализира процесите предвидени со договорот, за можноста кај нас уставните измени да се изгласаат пред 15 јануари и повикувајќи се на свои извори објавува дека Столтенберг преку писмо побарал двете земји, обврските да ги завршат до 15 февруари, јави дописничката на МИА од Атина.

-Според добро информирани извори, НАТО посакува најбрз можен процес. Секако според истите извори, постои писмо од Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој бара завршување на процесите во целост и во двете престолнини до 15 февруари 2019, пишува весникот и објаснува дека барањето од НАТО за брзо завршување на процедурите се должи на изборниот циклус во кој влегува Грција.

Во анализата, грчкиот весник ја пренесува новогодишната порака на македонскиот премиер Зоран Заев, но и дел од ставовите на поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, во неделното интервју за МИА.

Во Грција во изминатиот период се појавија сценарија и шпекулации дека официјална Атина, би можела ратификацијата на протоколот за членство на Македонија во НАТО да ја остави за по изборите, односно тоа да биде обврска за следната грчка влада.

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос, во интервјуто за радиото „Њуз 247“, категорично ги демантираше овие информации.

Како што објави МИА минатиот четврток, грчки дипломатски кругови коментираа дека штом заврши уставната ревизија во Македонија, Договорот од Преспа веднаш ќе стигне во грчкиот Парламент, нешто што би можело да се случи дури и во текот на јануари. Додека пак во однос на ратификацијата на протоколот за членство на Македонија во НАТО проценките се дека тоа би можело да се заврши најдоцна до мај за кога и се закажани локалните и евроизборите

Latest News

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...

24 гoдишниk од Свети Николе ykpaл пет пyшkи, пиштoл и околу 50 парчиња мyнициja

Надворешната канцеларија за kpиминалистички работи Свети Николе поднесе кривичнa пpијава против М.М.(24) од Свети Николе, поради постоење основи на coмнение за сторено kpивично дело...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. Пред нешто повеќе од...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

More Articles Like This