August 15, 2020, 5:09 am

КАТИЦА ЧЕ СИ ЛЕЖИ: Одала државна тајна, снимајќи ја емисијата “Чарлиевите ангели”?!

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Учебната година нема да започне на први септември…

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско...

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...
- Advertisement -

Катица Јанева со уште еден скандал, кривично дело поради кое овој пат таа може да заврши во затвор. ОЈО ќе мора да спроведе истрага за обвинителка  Катица Јанева како и за нејзините колеги и соработници кои дозволиле на телевизиска емисија да бидат прикажани класифицирани документи означени како “Државна Тајна”.

Овие документи на кои пишува дека се државна тајна се прикажани во емисијата “Чарлиевите ангели”. Доколку се работи за документи кои што не се декласифицирани тогаш Катица Јанева како одговорно лице е во сериозни проблеми и се соочува со кривично гонење.

Документот се појавува во кадар од документарниот филм кој ја прикажува работата на сите обвинители и на целокупниот тим на Специјалното јавно обвинителство.

Класифицираниот документ е во посед на вработени во СЈО кои не и се познати на јавноста но одговорноста е кај Јанева која дозволила снимање во СЈО и не направила авторизација на материјалот во кој има и државни тајни.

-Документарниот филм претставува независно авторско дело чие снимање беше со дадена согласност на Специјалниот јавен обвинител. Во оваа прилика ѝ појаснуваме на јавноста дека филмот ја прикажува работата на сите обвинители во ова Јавно обвинителство, а меѓу кои се и јавните обвинители Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи, како и работата на целокупниот тим на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите”, беше наведено во април лани во соопштение од СЈО во врска со најавите за телевизиско прикажување на документарниот филм со наслов „Чарлиевите ангели.

Дали во случајов има основа за кривичен прогон на Јанева за објавување документи со назнака државна тајна ќе треба да проценат Јавното обвинителство и другите овластени институции за контрола на ваков вид класифицирани документи.

https://twitter.com/Inspiracija9/status/1080959885716668416?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1080959885716668416&ref_url=https%3A%2F%2Fexpres.mk%2Fnapravila-li-katica-janeva-krivichno-delo-oddavanje-drzhavna-tajna%2F

Latest News

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја обелоденија манекенката Дунавка Трифуновска и...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

More Articles Like This