КАТИЦА ЈАНЕВА БАРАЛА AПAHAЖА: Барањето до Собранието го доставила и лично, и преку aдвokaткaта Ирена Фрчковска

Поврзано

(ВИДЕО) ВИКЕНД КAРAНТИH БЕЗ ВОДА: Жителите на Нерези тpпaт за вода-побарале помош неколку пати, но пoпycтo

Во сред пандемија, жителите на средно Нерези трпат за вода. Во 80 часовен карантин, оставени се без најнеопходниот услов...

ЧУЛЕВ: Избори треба да има кога граѓаните без стpaв за своето здравје ќе излезат да гласаат

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за Република нагласи дека избори треба да има кога граѓаните без...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

Бидејќи немаме рубрика „Верувале или не“, текстов ќе го оставиме во стандардната рубрика „Македонија“. Но, верувале или не Катица Јанева барала апанажа од Собраниската комисија за избори и именувања

 

Како што дознава „Инфомакс“, Катица Јанева, екс-шефицата на СЈО и сега обвинета во случајот „Рекет“ два пати испратила барање за апанажа до Собраниската Комисија за избори и именувања.

Првиот пат, Јанева барала надомест по истекување на мандат во износ од целата плата која ја добивала како шефица на СЈО – плата од речиси 5.000 евра – да ја добива и во наредната година.

Ова барање еднаш го доставила лично, а вториот пат преку нејзиниот правен застапник адвокатката Ирена Фрчковска.

А.Митовски

Актуелно

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

Повеќе вести