КАТИЦА ЈАНЕВА ЌЕ ГО ГОНИ АИВО ОРАВ: СЈО отвара истрага за „Актор“ и ќе го гони амбасадорот на ЕУ?

Поврзано

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските...

Со оглед на подгревањето на атмосферата за отворање на истрага околу случајот Актор, прашање на време е кога ќе бидат покренати и првите постапки против меѓународни претставници.

Според сознанијата на Инфомакс, истражителите ангажирани од СЈО се нашле на голема мака соочени со притисокот да процесуираат уште еден случај поврзан со грчката компанија Актор. Од една страна бил притисокот по секоја цена да се конструира уште еден предмет против поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, а од друга да се изземат од одговорност меѓународните претставници кои учествувале и го мониторирале целиот процес уште од самиот почеток.

Првиот дел од сценариото, односно креирањето на случај без докази не им било посебно тешко со оглед на досегашното искуство, но затоа се измачиле како да ги исперат од одговорност меѓународните претставници.

Фактичката состојба за случајот говори дека тендерското досие вклучувајќи го и основниот проект беше подготвено од меѓународна компанија, ангажирана согласно насоките на Европската комисија. Уште во 2011 година тендерското досие беше доставено и одобрено од делегацијата на ЕУ во Македонија. Тендерот беше најавен со објавување од страна на ЕК.

Комисијата за евалуација беше опдобрена од страна на делегацијата на Европската комисија. За евалуација на понудите , покрај членовите на комисијата имаше и седум набљудувачи. Од нив еден беше назначен од страна на делегацијата на ЕУ, а втор од страна на Европската инвестициска банка. Согласно правилата на ЕК сите понуди беа евалуирани, а на крајот сите членови го потпишаа записникот од извршената евалуација и како најповолен понудувач беше избран Актор. Претставниците на Делегацијата на ЕУ и на ЕИБ го прифатија извештајот кој заедно со останатите понуди беше доставен во 2012 година на одобрување во ЕУ. Европската комисија го контролира процесот на одобрување на Извештајот од спроведената евалуација во име на сите партнери. Делегацијата на ЕУ врз основа на направените проверки го одобрува и истиот е потпишан од овластено лице на ЕУ.

Конечно на 03.07.2012 година договорот е попишан од Амбасадорот Аиво Орав и Министерството за финансии, а следниот ден и од страна на изведувачот. Сите фази од постапката досега биле предмет на ревизија и не е утврдена никаква незаконитост. Од сето ова произлегува дека освен амбасадорот, доколку СЈО реши да влезе во конструкција на нов предмет, можно е да бидат опфатени и други меѓународни претставници, вклучувајќи ги и одговорните ревизори во ОЛАФ кои според логиката на Катица Јанева прикривале нешто.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести