КАФЕАНИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ СЕ ОТВОРААТ: Граѓаните од утре ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните барови и ресторани

Поврзано

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...

Медиумски бojкот за Зоран Заев ако не се извини на медиумите и новинарите

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше...

Бугарски компании без дозвола нудат осигypителни полиcи во земјава

Агенцијата за супервизија на осигурување апелира до граѓаните да внимаваат од кои друштва за осигурување купуваат полиси за осигурување,...
- Advertisement -

Од утре граѓаните ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните омилени барови и ресторани, но не во исти околности како пред пандемијата. По два месеца од кога беа затворени, сопствениците на баровите и рестораните ќе можат да ги чекаат првите посетители кои ќе можат да ги служат до 22 часот.

Дел од граѓаните со нетрпение чекаат да пијат кафе или да ручаат со своите пријатели и роднини, но нема да можат да се сретнат сите одеднаш, затоа што нема да биде дозволено на една маса да седат повеќе од 4 лица.

Тие што ќе седат на иста маса не мора да се членови на исто семејство. Сопствениците што ги сретнавме денес беа среќни дека ќе започнат со работа, но беа незадоволни за дел од протоколот, посебно во делот со кој се предвидува за една маса да има простор од 9,6м2.

Министерот за економија, Крешник Бектеши, вели дека институциите ќе вршат максимален надзор дали се почитуваат мерките споменати во протоколот.

„Секако ќе следиме колку ќе се почитуваат препораките и протоколите според кои треба да работат и кои се усвоени на вчерашната седница на Владата. Секако, доколку се почитуваат, ќе се отворат и оние со затворени простории“, рече Бектеши.

Од Здружението на Стопански комори велат дека сè уште чекаат да им биде доставена последната верзија на протоколот, а потоа и официјално ќе излезат со својот став.

Latest News

(Видео) Водата од чешмите полна со кал – жителите на Синичане протестираат и на дожд, во Владата немаше договор

Во куќите во Синичане, наместо вода, од чешмите тече кал. Токму поради тоа жителите од ова село не се...

Не е од Кина?: Руски научници тврдат дека ковид-19 во Русија не пристигнал од Кина

По истражувањето, руските научни организации открија дека коронавирусот не пристигнал во Русија од Кина, туку главно од Европа, изјавиле за Спутник во научниот центар...

(Видео) Инцидент на српскo-унгарската граница, стотина мигранти ја нападнале полицијата во обид нacилно да влезат во Унгарија

Група од околу 100 мигранти се обиделе илегално да преминат во Унгарија недалеку од граничниот премин Решка (Хоргош) на српската страна на границата, соопшти...

Мендух Тачи од Заев ја побарал институцијата Финансиска полиција за да ги истражува трансферите на пари од Иран и Катар

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа...

Албанија ги прикрива реалните бројки на зaразени со Ковид-19?

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19, оздравени,но и на починaти лица. Во последното деноноќие регистрирани се 139 позитивни на Ковид-19 што...

More Articles Like This