КЕТИ ПЕРИ ЌЕ СТАНЕ АМБАСАДОР НА ДОБРОТВОРНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Принцот Чарлс ја назначи на британско-азиска добротворна организација за да помогне во борбата против трговијата со деца

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Британскиот принц Чарлс следниот вторник ќе објави дека американската поп-пејачка Кети Пери ќе стане амбасадор на добротворната организација British Asian Trust за да помогне во борбата против трговијата со деца, соопшти организацијата.

Пери (35), која веќе е амбасадор на добра волја за УНИЦЕФ, Фонд за деца при Обединетите Нации, се сретна со британскиот престолонаследник на состанокот на приврзаниците и советниците на БАФ во Мумбаи минатиот ноември, додека беше во посета на Индија.

„Бев импресионирана од нивниот силен план – од теренски иницијативи до прибирање финансиски средства – кој ќе има за цел да ја намали трговијата со деца на половина“, рече Пери.

„За мене е посебна чест што сум прогласена за амбасадор на Фондот за заштита на децата при британско-азиската добротворна организација. Сакам да помогнам во активностите што оваа организација ќе ги прави во Јужна Азија, и да бидам дел од изнаоѓање решенија за трговијата со деца.“

Добротворната организација, основана од принцот Чарлс и британски азиски бизнис лидери во 2007 година за борба протов сиромаштија, нееднаквост и неправда во Јужна Азија, тврди дека според податоците со кои располага, 5.8 милиони деца во Индија работат под принуда, а многу од нив се подложени на присилна работа по 15 часа на ден.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести